• Please insert widget into sidebar Customize Left Home 5 in Appearance > Widgets
  • Please insert widget into sidebar Customize Righ Home 2 in Appearance > Widgets
chronis-yan-R4zR_vSmB5Q-unsplash
Justyna Fiedoruk

Bułgaria jest jednym z krajów, które Polacy chętnie wybierają jako kierunek swoich wakacyjnych wojaży. Co warto tam zobaczyć poza pięknymi plażami?

Bułgaria od wielu lat jest w czołówce krajów, które odwiedzamy podczas urlopu. Niegdyś korzystaliśmy z ośrodków wczasowych, współcześnie decydujemy się częściej na ekskluzywne hotele z dodatkowymi atrakcjami. Kraj ten jest przyjazny wszystkim – i singlom, i nastolatkom, i całym rodzinom. Nie ma więc co się dziwić, że co roku wycieczki do Bułgarii wykupuje tysiące Polaków. Warto jednak wiedzieć, że jest tam nie tylko wspaniała pogoda i piękne, piaszczyste plaże, na których można godzinami zbierać kolorowe muszelki. Jest tam również mnóstwo innych miejsc, które warto zobaczyć i poznać. 

1. Pałac oraz ogród botaniczny w Bałcziku

Będąc na wakacjach w Bułgarii, warto zwiedzić należący niegdyś do Rumunii pałac i ogród botaniczny w Bałcziku (mieście w północno-wschodniej części kraju). Miejsce to jest niezwykle malownicze i pełne unikalnych zabytków. Miasto powstało już w starożytności. Przed laty zakochała się w nim królowa Maria Koburg, która postanowiła zbudować tu swoją letnią rezydencję. Zaprojektowali ją włoscy architekci, którzy postanowili połączyć ze sobą styl mauretański i styl bułgarskiego odrodzenia. W ogrodzie znajdziemy labirynt, który przywodzi na myśl ten mitologiczny Minosa, wiele nietypowych gatunków drzew i roślin oraz ogromny zbiór kaktusów. 

2. Jeździec z Madary

We wschodniej części Bułgarii, we wsi Madara możemy znaleźć wpisany na światową listę dziedzictwa UNESCO średniowieczny relief naskalny o nazwie “Jeździec z Madary”. Przedstawia on około 23-metrowego jeźdźca, który przebija włócznią lwa oraz biegnącego za nim psa. Całość robi naprawdę piorunujące wrażenie i przyciąga turystów, którzy chcą bliżej poznać historię tego dzieła.

3. Neseber/Nesebyr

Uznaje się je za najpiękniejsze, albo przynajmniej jedno z najpiękniejszych miast Bułgarii. Neseber, bo o nim mowa, nie bez powodu w całości trafiło na listę UNESCO. Turyści zachwycają się dostępną tu różnorodnością architektoniczną. Można tu bowiem dostrzec nie tylko wpływy bizantyjskie czy tureckie, ale też greckie, rosyjskie czy weneckie. Przy wjeździe do miasta uwagę przyciągają liczne wiatraki. Znajdziemy w nim około 40 cerkwi, gdzie najstarsza z nich powstała na przełomie IV/V wieku. Miasto jest też bardzo przyjazne turystom, znajdziemy tu wiele urokliwych knajpek oraz mnóstwo ciekawych pamiątek. 

4. Sozopol

Kolejnym bułgarskim miastem, które warto zobaczyć, jest Sozopol. Położone jest około 30 km od Burgas. Jest to najstarsze miasto w tym kraju, pierwsze wzmianki o nim pochodzą jeszcze sprzed epoki brązu! Dawniej nazywano je Antheia, później Apollonia, gdyż znajdowała się tu wielka rzeźba Apollina (przeniesiona później do Rzymu). Miejsce to zachwyca urokliwymi domkami, które niegdyś zostały wybudowane przez tamtejszych rzemieślników i kupców. Budowle te wyróżniają się pięknymi kamiennymi parterami i drewnianymi piętrami. Turyści chętnie je podziwiają, chodząc licznymi zaułkami i wąskimi uliczkami, które tylko dodają uroku temu miejscu. W Sozopolu mieści się też Muzeum Archeologiczne, gdzie można obejrzeć mnóstwo cennych znalezisk z wykopalisk, które były wprowadzone na terenie tego miasta. 

5. Dolina Róż

Miłośnicy roślin i kwiatów, będąc w Bułgarii, powinni koniecznie odwiedzić Dolinę Róż, która rozciąga się około 60 km na północ od Plovdivu. Łagodny klimat sprawia, że znajdziemy tu mnóstwo plantacji róż (najczęściej uprawia się różę damasceńską). Można tu więc kupić olejek różany najwyższej jakości, a widok tysięcy kwiatów zapiera dech w piersiach. Turyści doceniają także atmosferę tego miejsca, bowiem mieszkańcy Doliny Róż są bardzo przyjaźnie nastawieni i gościnni, co niewątpliwie ma ogromny wpływ na urok tego miejsca.

Przeczytaj też: Egipt od lat jest jedną z ulubionych destynacji wakacyjnych Polaków. Co warto zobaczyć, wybierając się na urlop do tego kraju?

Zdjęcie główne: Chronis Yan/ unsplash.com

[email protected]

Dziennikarz i copywriter z wieloletnim doświadczeniem. Pisanie jest nie tylko jej sposobem na życie, ale i pasją. Interesuje się modą i podróżami. Chętnie poznaje nie tylko dalekie zakątki świata, ale i całkiem bliskie, lokalne oraz często niedocenione. Uwielbia poznawać nowe kultury i obyczaje, dlatego podczas urlopu zawsze jest bardzo aktywna - typowe leżenie na plaży jej nie interesuje.

ZostawKomentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *