Egipt to niezwykły kraj, który ma do zaoferowania turystom mnóstwo różnych atrakcji. Jakie miejsca i zabytki historyczne są szczególnie warte odwiedzenia? Co warto wiedzieć przed podróżą do Egiptu?
Egipt, a dokładnie Arabska Republika Egiptu to państwo, które zaskakuje na każdym kroku. Piękna pogoda, bogata historia i bardzo dobrze zachowane zabytki sprawiają, że co roku wielu polskich turystów wylatuje do Egiptu na czas wakacyjnego urlopu. Co trzeba zobaczyć podczas wycieczki?
Funkcjonuje od 1835 roku, znajdziemy tu ponad 120 000 eksponatów pochodzących z okresu starożytności. Do najciekawszych elementów prezentowanych zbiorów należy m.in. złota maska pochodząca z grobowca Tutanchamona. Odwiedzając to niezwykłe muzeum, mamy też okazję zobaczyć mumie faraonów, łoża, biżuterię, rydwany oraz wiele innych artefaktów. Muzeum kairskie to prawdziwa gratka dla miłośników cywilizacji starożytnego Egiptu.
Obowiązkowy punkt wycieczki do Egiptu i najbardziej rozpoznawalny symbol tego państwa. Piramidy Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa to budowle wzniesione z milionów kamiennych bloków (w XXV w. p.n.e), które mimo upływu lat, wciąż wyglądają monumentalnie i okazale. Nie bez przyczyny piramidy te są zaliczane do jednego z siedmiu cudów świata.
Dwa spektakularne, kamienne posągi z kwarcytu, które są jedyną pozostałością po świątyni grobowej Amenhotepa III. Każdy z posągów waży około 800 ton i ma blisko 18 m wysokości. Kolosy zostały wzniesione w Tebach Zachodnich około XIV w. p.n.e.
Symbol Sakkary, która znajduje się około 30 km od Kairu. Jest to pierwszy tak monumentalny grobowiec faraona Dżesera, panującego w drugiej połowie XXVII w. p.n.e. (wcześniej władców chowano w ceglanych mastabach). Budowla uznawana jest za najstarszą piramidę na świecie (powstała pod nadzorem Imhotepa – pierwszego architekta w historii świata).
Część nekropolii tebańskiej, gdzie znajdują się również niedokończone grobowce egipskich władców. Ciąg korytarzy i sal wydrążonych w skałach chronił miejsca pochówków faraonów przed grabieżą (niestety wiele z grobowców zostało splądrowanych już w starożytności).
Ta zachwycająca budowla sakralna znajduje się u stóp potężnej ściany skalnej w Deir el-Bahari, została zbudowana w XV w. p.n.e. Jak sama nazwa wskazuje, powstała na cześć władczyni Hatszepsut. Ułożone kaskadowo tarasy, które wychodzą wprost ze skały, robią ogromne wrażenie na turystach.
Kolejny punkt obowiązkowy na liście. Monumentalna budowla poświęcona trzem tebańskim bogom: Amonowi, Mut i Chonsu, położona na wschodnim brzegu Nilu. Jej budowę rozpoczął faraon Amenhotep III, a jego następcy w kolejnych latach rozbudowywali świątynię, by za czasów Ramzesa II uzyskała finalny kształt.
Tak naprawdę to ruiny świątyń poświęconych bogom tebańskim, które w 1979 roku zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury. Cały kompleks zajmował aż 100 ha, co najlepiej świadczy o rozmachu egipskich budowniczych.
Odwiedzając Egipt nie można pominąć wielkiej, skalnej świątyni Ramzesa II, która jest doskonałym dowodem jego potęgi. Wejścia do obiektu strzegą cztery 20-metrowe posągi, które przedstawiają samego faraona. Będąc w Abu Simbel warto również zobaczyć mniejszą świątynię Nefertari (żony Ramzesa II). Warto wspomnieć, że obie budowle zostały odkryte dopiero w 1813 roku przez szwajcarskiego orientalistę Johanna Ludwiga.
Podsumowując, podróż do Egiptu, to wyjątkowa okazja, dzięki której możemy zobaczyć największe osiągnięcia starożytnej cywilizacji. Wielu z nas zna pozostałości starożytnych budowli, świątyń i nekropolii jedynie ze szkolnych podręczników.
Przeczytaj też: Egipt będzie mieć nową stolicę! Wiadomo już, jakie miasto zastąpi Kair
Zdjęcie główne: Fynn schmidt/ unsplash.com