Polecamy

Egipt od lat jest jedną z ulubionych destynacji wakacyjnych Polaków. Co warto zobaczyć, wybierając się na urlop do tego kraju?

|
|
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Egipt to niezwykły kraj, który ma do zaoferowania turystom mnóstwo różnych atrakcji. Jakie miejsca i zabytki historyczne są szczególnie warte odwiedzenia? Co warto wiedzieć przed podróżą do Egiptu?

Najciekawsze atrakcje Egiptu – turystyczne „must have”

Egipt, a dokładnie Arabska Republika Egiptu to państwo, które zaskakuje na każdym kroku. Piękna pogoda, bogata historia i bardzo dobrze zachowane zabytki sprawiają, że co roku wielu polskich turystów wylatuje do Egiptu na czas wakacyjnego urlopu. Co trzeba zobaczyć podczas wycieczki?

Muzeum Egipskie w Kairze  

Funkcjonuje od 1835 roku, znajdziemy tu ponad 120 000 eksponatów pochodzących z okresu starożytności. Do najciekawszych elementów prezentowanych zbiorów należy m.in. złota maska pochodząca z grobowca Tutanchamona. Odwiedzając to niezwykłe muzeum, mamy też okazję zobaczyć mumie faraonów, łoża, biżuterię, rydwany oraz wiele innych artefaktów. Muzeum kairskie to prawdziwa gratka dla miłośników cywilizacji starożytnego Egiptu. 

Piramidy w Gizie

Obowiązkowy punkt wycieczki do Egiptu i najbardziej rozpoznawalny symbol tego państwa. Piramidy Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa to budowle wzniesione z milionów kamiennych bloków (w XXV w. p.n.e), które mimo upływu lat, wciąż wyglądają monumentalnie i okazale. Nie bez przyczyny piramidy te są zaliczane do jednego z siedmiu cudów świata.

Kolosy Memnona

Dwa spektakularne, kamienne posągi z kwarcytu, które są jedyną pozostałością po świątyni grobowej Amenhotepa III. Każdy z posągów waży około 800 ton i ma blisko 18 m wysokości. Kolosy zostały wzniesione w Tebach Zachodnich około XIV w. p.n.e.

Piramida schodkowa Dżesera

Symbol Sakkary, która znajduje się około 30 km od Kairu. Jest to pierwszy tak monumentalny grobowiec faraona Dżesera, panującego w drugiej połowie XXVII w. p.n.e. (wcześniej władców chowano w ceglanych mastabach). Budowla uznawana jest za najstarszą piramidę na świecie (powstała pod nadzorem Imhotepa – pierwszego architekta w historii świata).

Dolina Królów

Część nekropolii tebańskiej, gdzie znajdują się również niedokończone grobowce egipskich władców. Ciąg korytarzy i sal wydrążonych w skałach chronił miejsca pochówków faraonów przed grabieżą (niestety wiele z grobowców zostało splądrowanych już w starożytności).

Świątynia Hatszepsut

Ta zachwycająca budowla sakralna znajduje się u stóp potężnej ściany skalnej w Deir el-Bahari, została zbudowana w XV w. p.n.e. Jak sama nazwa wskazuje, powstała na cześć władczyni Hatszepsut. Ułożone kaskadowo tarasy, które wychodzą wprost ze skały, robią ogromne wrażenie na turystach.

Świątynia Luksorska

Kolejny punkt obowiązkowy na liście. Monumentalna budowla poświęcona trzem tebańskim bogom: Amonowi, Mut i Chonsu, położona na wschodnim brzegu Nilu. Jej budowę rozpoczął faraon Amenhotep III, a jego następcy w kolejnych latach rozbudowywali świątynię, by za czasów Ramzesa II uzyskała finalny kształt.

Kompleks świątyń w Karnaku

Tak naprawdę to ruiny świątyń poświęconych bogom tebańskim, które w  1979 roku  zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury. Cały kompleks zajmował aż 100 ha, co najlepiej świadczy o rozmachu egipskich budowniczych.

Kompleks świątyń w Abu Simbel

Odwiedzając Egipt nie można pominąć wielkiej, skalnej świątyni Ramzesa II, która jest doskonałym dowodem jego potęgi. Wejścia do obiektu strzegą cztery 20-metrowe posągi, które przedstawiają samego faraona. Będąc w Abu Simbel warto również zobaczyć mniejszą świątynię Nefertari (żony Ramzesa II). Warto wspomnieć, że obie budowle zostały odkryte dopiero w 1813 roku przez szwajcarskiego orientalistę Johanna Ludwiga.

Podsumowując, podróż do Egiptu, to wyjątkowa okazja, dzięki której możemy zobaczyć największe osiągnięcia starożytnej cywilizacji. Wielu z nas zna pozostałości starożytnych budowli, świątyń i nekropolii jedynie ze szkolnych podręczników.

Przeczytaj też: Egipt będzie mieć nową stolicę! Wiadomo już, jakie miasto zastąpi Kair

Zdjęcie główne: Fynn schmidt/ unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wybrać idealny binder na miarę dla twojego ciała?
|
Jak wybrać idealny binder na miarę dla twojego ciała?
Dowiedz się, jak korzystając z prostych porad i zastosowanych technik, dobrze dopasować binder do swojego ciała, aby czuć się swobodnie i pewnie.
Sprawdzamy, czy włosy rzeczywiście powinno się myć dwukrotnie i jakie błędy najczęściej popełniamy, wykonując tę czynność
|
Sprawdzamy, czy włosy rzeczywiście powinno się myć dwukrotnie i jakie błędy najczęściej popełniamy, wykonując tę czynność
Pielęgnacja włosów wcale nie jest taka łatwa. Niektórzy zastanawiają się na przykład, czy nakładać szampon na głowę raz, czy lepiej dwa? Sprawdzamy, jak prawidłowo myć włosy, by były zdrowe i piękne!
Jakim zabiegom urodowym się poddać i jakie beauty pamiątki przywieźć z tajlandzkiej podróży?
|
Jakim zabiegom urodowym się poddać i jakie beauty pamiątki przywieźć z tajlandzkiej podróży?
Jeśli masz ten kraj na swojej podróżniczej check-liście, koniecznie sprawdź nasze rekomendacje.