Polecamy

Jak skorygować krzywy zgryz?

|
|
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Na estetykę uśmiechu przekłada się nie tylko kondycja uzębienia, jego czystość lub barwa, lecz także ułożenie zębów. Krzywy zgryz to dolegliwość, z którą każdy z nas może się urodzić, ale na szczęście można jej zaradzić, korygując go w gabinecie ortodontycznym. Jak można skorygować zgryz? Jakie są metody zmiany ułożenia zębów?

Dlaczego warto skorygować zgryz?

Krzywy zgryz to nie tylko wada wpływająca na estetykę uśmiechu, lecz także może mieć wpływ na inne czynności wykonywane przez jamę ustną. Złe ułożenie zębów może wpłynąć, chociażby na wystąpienie trudności w jedzeniu, oddychaniu, a nawet w mówieniu. Aby móc wyleczyć tę dolegliwość należy udać się do gabinetu ortodontycznego, w którym pomoże Ci ortodonta lub dentysta. Wołomin jest jedną z miejscowości, gdzie znajdziesz wiele placówek przeprowadzających zabiegi korekcji zgryzu. Cechują się one wysokim współczynnikiem skuteczności, dlatego warto sprawdzić to miasto pod względem klinik.

Przyczyny powstania wad zgryzu

Wady zgryzu mogą nieść ze sobą nieprzyjemne konsekwencje, które finalnie mogą wpłynąć na zaburzenia w codziennych czynnościach. Dlaczego jednak dochodzi do tego, że zęby mają złe ułożenie? Na krzywy zgryz może mieć wpływ wiele powodów, które z pozoru są kompletnie bezpieczne dla zdrowia. Przyczyn można doszukiwać się już w pierwszych momentach życia, a dokładniej przebiegu porodu. Powodami występowania wad zgryzu są np. poród kleszczowy lub twarzyczkowy.

Nieodpowiednie układanie dziecka do spania również może mieć niekorzystny wpływ na jego  uzębienie. Uważa się, że dziecko śpiąc na boku, powinno mieć główkę i szyje pod lekkim kątem.

Także złe karmienie najmłodszych może wpłynąć na wystąpienie wad zgryzu. Jeśli chodzi o karmienie piersią lub butelką to powinny one być podawane pod kątem 45°. W późniejszych latach życia powinno przestrzegać się przed ciągłym gryzieniem różnych przedmiotów jak np. ołówków lub długopisów (dzieci mają do tego tendencję w wieku szkolnym). Warto również zwrócić uwagę na sposób oddychania – od najmłodszych lat powinno uczyć się dzieci, aby oddychały nosem, a nie buzią.

Jak skorygować krzywy zgryz?

Oczywiście krzywy zgryz można wyleczyć na wiele różnych sposobów i nie ogranicza się to jedynie do założenia aparatu ortodontycznego. Wszelkie wady tego typu można zniwelować za pomocą mioterapii, która polega na wykonywaniu ćwiczeń mięśni mimicznych i narządu żucia.

Wciąż najpopularniejszym i najskuteczniejszych sposobem leczenia krzywego zgryzu jest aparat ortodontyczny, który należy nosić od 18 do 30 miesięcy. Przed założeniem aparatu na zęby należy wykonać serię zdjęć RTG, a także odlew gipsowy. Dzięki temu możliwe jest dobranie odpowiedniego aparatu do szczęki pacjenta. Więcej na temat leczenia aparatem ortodontycznym znajdziesz na https://focusdentalclinic.pl.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Aparat ortodontyczny jest jednym z najlepszych sposobów walki z krzywym zgryzem, ale czy wiedziałaś (lub wiedziałeś), że istnieją dwa podstawowe rodzaje tego narzędzia? Wyróżnić możemy:

  • aparat stały – jest on przymocowany do zębów na okres od 18 do 30 miesięcy,
  • aparat ruchomy – zakłada się go na kilka godzin w ciągu dnia lub na noc.

Krzywy zgryz można również leczyć za pomocą zabiegu chirurgicznego, ale jest to ostateczność – taką usługę zleca się w momencie, kiedy wada zgryzu uniemożliwia zastosowanie aparatu.

Fot.: Enis Yavuz/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Bluzki do karmienia – funkcjonalność i styl w jednym
|
Bluzki do karmienia – funkcjonalność i styl w jednym
Moda i funkcjonalność - bluzki do karmienia dla nowoczesnych mam!
7 powodów, dla których przynajmniej raz warto udać się w podróż solo oraz kilka przydatnych wskazówek, jak to zrobić
|
7 powodów, dla których przynajmniej raz warto udać się w podróż solo oraz kilka przydatnych wskazówek, jak to zrobić
Powód #5 rozbija bank.
Najbardziej pożądana torebka tego roku? Większość kobiet stawia na praktyczne rozwiązanie
|
Najbardziej pożądana torebka tego roku? Większość kobiet stawia na praktyczne rozwiązanie
Poznaj najchętniej kupowany model torebki w 2021 roku. Możesz być zaskoczona tym, że taką torbę masz już w swojej szafie!