Polecamy

Co warto zobaczyć w Stambule? Poznaj 7 największych atrakcji!

|
|
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Stambuł to nowoczesne, kosmopolityczne i tętniące życiem miasto położone na dwóch kontynentach. Zachwyca swoim kolorytem, klimatem i zabytkami. To tutaj znajdziesz ślady wielkich sułtanów i imponujące budowle, w tym czwartą co do wielkości katedrę świata. Co jeszcze warto zobaczyć w Stambule? Poznaj jego największe atrakcje.

7 największych atrakcji Stambułu

Przedzielony Cieśniną Bosfor, podzielony na 31 dzielnic Stambuł to kulturalne, handlowe i finansowe centrum Turcji. Jak przystało na założone w 660 r. p.n.e. miasto (jako Bizancjum), znajdziesz tu mnóstwo klimatycznych miejsc i wspaniałych atrakcji. Wybierz się do Stambułu z ITAKĄ, by zobaczyć je wszystkie. A o tym, dlaczego chce się tu wracać, PRZECZYTASZ TUTAJ.

Hagia Sophia

To symbol Stambułu i Turcji. Hagia Sophia jest czwartą co do wielkości katedrą świata. Jest także uznawana za cud architektury pierwszego tysiąclecia naszej ery. Jej budowę rozpoczęto w IV w. Najpierw była ona świątynią chrześcijańską, aktualnie jest meczetem z czterema dobudowanymi strzelistymi minaretami.

Błękitny Meczet

Tuż obok Hagi Sophii znajduje się jeden z najwspanialszych przykładów klasycznej sztuki islamskiej w Turcji. Błękitny Meczet zbudowano na polecenie sułtana Ahmeda I w XVII w. Posiada sześć wysokich minaretów i sklepienie stworzone z 30 kopuł. Swoją nazwę wziął od 21 tysięcy płytek fajansowych w odcieniach błękitu, które zdobią galerie biegnące wzdłuż ścian meczetu.

Cieśnina Bosfor

Stambuł to miasto przedzielone Cieśniną Bosfor, która z kolei wyznacza granicę między Europą i Azją. Unikalne położenie na dwóch kontynentach, z cieśniną wyznaczającą dwie części miasta, to niewątpliwie atrakcja tego miejsca. Od Bosforu odchodzi także Złoty Róg, czyli wdzierająca się w ląd, wąska zatoka, która dzieli starożytny Konstantynopol od Galaty. Oba brzegi zatoki połączone są czterema mostami: Galata, Atatürka, Haliç i Haliç Metro Köprüsü. Co ciekawe – pierwszy z nich miał być projektowany przez samego Leonarda da Vinci, jednak sułtan Bajazyd II odrzucił jego koncepcję. Po dnie Bosforu, 56 m p.p.w. biegnie Marmaray – tunel kolejowy, najgłębiej położony tunel na świecie, który ma 1,4 km długości i spaja sieć kolejową dwóch części Stambułu.

Wielki Bazar

Wielki Bazar, zwany także Krytym Bazarem lub Krytym Targiem, to miejsce, gdzie znajdziesz 4 000 sklepików z tkaninami, owocami i warzywami, przyprawami, biżuterią, pamiątkami czy kawiarniami, w których można napić się kawy po turecku i poobserwować targujących się ludzi.

Pałac Topkapi

Zbudowany w XV w. pałac z 300 pomieszczeniami był przez ponad 400 lat siedzibą sułtanów. Jego ogromny teren zlokalizowany nad Morzem Marmara upiększają wspaniałe ogrody. Do zwiedzania udostępniono zaledwie kilkanaście pomieszczeń, ale w środku można zobaczyć bogato zdobione trony, kamienie szlachetne czy złote przedmioty, np. sztućce.

Meczet Sulejmana

Zbudowany w XVI w. za czasów panowania Sulejmana Wspaniałego, tuż przy Złotym Rogu. Imponująca budowla jest miejscem pochówku Sulejmana i jego ukochanej żony Hürrem (znanej także jako Roksolana). Ci, którzy oglądali „Wspaniałe Stulecie”, powinni zajrzeć tu, by zobaczyć nagrobki tej pary, a pozostali na pewno przyjdą tu dla wspaniałego widoku na Bosfor.

Wieża Galata

Zbudowana w XIV w. 67-metrowa, zabytkowa Wieża Galata dawniej pełniła funkcje więzienia czy koszar. Dziś to znakomity punkt widokowy, a także restauracja.

Wspaniałe punkty widokowe, malownicza Cieśnina Bosfor oddzielająca dwa kontynenty, zachwycające meczety i pachnące herbatą i kadzidłem targi to wizytówki Stambułu. Czym Ciebie zachwyci to miasto? Przekonaj się!

Zdjęcia w tekście.: materiał prasowy Klienta

Zdjęcie główne: Imad Alassiry/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Które zabiegi spa możesz z powodzeniem zrobić w domowym zaciszu?
|
Które zabiegi spa możesz z powodzeniem zrobić w domowym zaciszu?
Domowe SPA to doskonały sposób na to, by odprężyć się po ciężkim dniu czy tygodniu. Dzięki takim zabiegom skóra wygląda zdrowiej i zauważalnie młodziej. A ich zrobienie naprawdę nie jest trudne!
Rolki – jak zacząć?
|
Rolki – jak zacząć?
Rolkowanie to pasjonująca aktywność, która oferuje wiele radości i korzyści. Jeśli chcesz rozpocząć przygodę z rolkami, ten artykuł podpowie Ci, jak zacząć i rozwijać swoje umiejętności.
Jak wybrać odpowiedni peeling chemiczny dla swojego typu skóry?
|
Jak wybrać odpowiedni peeling chemiczny dla swojego typu skóry?
Wybieraj odpowiedni peeling chemiczny dla różnych typów skóry. Zrozum, co to jest peeling chemiczny, jak działa na skórę i jak wybrać najbardziej odpowiedni dla swojego typu skóry.