Polecamy

Egipt będzie mieć nową stolicę! Wiadomo już, jakie miasto zastąpi Kair

|
|
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Aktualnie stolicą Kraju Faraonów jest Kair, czyli miasto zamieszkiwane przez ponad 20 milionów ludzi. Sytuacja ta jednak ulegnie zmianie, bo od stycznia 2022 roku funkcje najważniejszego miasta w kraju przejmie Nowa Stolica Administracyjna.

Decyzję tę już 6 lat temu podjął prezydent Egiptu, Abd al-Fattah as-Sisi. I choć do tej pory nie ma oficjalnej nazwy dla nowej stolicy kraju, mówi się, że na wjeździe do miasta będzie tabliczka z napisem „Wedian”.

Zastanawiasz się, dlaczego podjęto właśnie takie kroki? Cóż, jednym z powodów tej decyzji było znaczne przeludnienie Kairu, a także brak możliwości efektywnej rozbudowy. Szacuje się też, że w ciągu czterdziestu lat liczba mieszkańców tego miasta może wzrosnąć nawet dwukrotnie. Przywódca Egiptu zdecydował się zatem zbudować nowe stołeczne miasto, zupełnie od zera, na całkowitym pustkowiu.

Co wiemy o nowej stolicy Egiptu?

Na tę chwilę wiadomo, że realizacja projektu idzie niemalże zgodnie z planem (jest nieco opóźniona przez pandemię koronawirusa). Nowa stolica ma znajdować się na 168 km2 i być tworzona zgodnie z najnowocześniejszymi technologiami. Na jej teren planuje się przenieść wszystkie najważniejsze urzędy, ministerstwa, parlament, a także postawić duży kompleks religijny oraz biznesowy. Mówi się także o zbudowaniu 10-cio kilometrowego parku. W mieście nie zabraknie oczywiście galerii handlowych i centrów rozrywki.

Aktualnie władze Egiptu namawiają pracowników urzędów i placówek państwowych do przeniesienia się. Ludzi kusi się lepszymi warunkami życia.

Przeczytaj też: Marzysz o prywatnej, rajskiej wyspie? Na Malediwach możesz ją wynająć. Sprawdziliśmy, ile kosztuje taki luksus

Zdjęcie główne: Arralyn/ pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
10 mikrotrendów, które pokochasz od pierwszego wejrzenia, jeśli jesteś z modą na bieżąco
|
10 mikrotrendów, które pokochasz od pierwszego wejrzenia, jeśli jesteś z modą na bieżąco
Zdradzisz, który jest twoim ulubionym?
6 elementów doskonałego grill party
|
6 elementów doskonałego grill party
Zastanawiasz się, jak przygotować grill party z przyjaciółmi i rodziną? Dowiedz się, czego nie może zabraknąć podczas imprezy w ogrodzie – zachwyć wszystkich gości pysznymi przekąskami.
Najpiękniejsze etui na paszport, które doceni każda it-girl
|
Najpiękniejsze etui na paszport, które doceni każda it-girl
To must-have każdej, stylowej podróżniczki.