Polecamy

Jazda na wrotkach to nowy trend tego lata! Jak zacząć?

|
|
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wrotki znów wracają do łask. To doskonałe połączenie aktywności fizycznej i świetnej zabawy. Od czego zacząć przygodę z wrotkami? 

Niegdyś jazda na wrotkach była niesamowicie popularna. Z czasem odeszła nieco w zapomnienie, ustąpiła rolkom (łyżworolkom), hulajnogom itp. Jak się okazuje, moda na właśnie tę aktywność fizyczną znów powraca. I słusznie, gdyż jazda na wrotkach ma mnóstwo korzyści, a do tego jest doskonałą opcją spędzania wolnego czasu. 

Krótka historia wrotek

Eksperci podejrzewają, że wrotki zostały zainspirowane łyżwami. Szacuje się, że pojawiły się w XVIII wieku, a zaprojektował je Hans Brinker z Holandii. Niestety sprzęt, który stworzył, nie był zbyt udany, lepszy stworzył (około 1760 r.) John Joseph Merlin i to właśnie tego belgijskiego producenta uznaje się za twórcę wrotek. Miały one wówczas metalowe kółka. Patent na wrotki został przyznany dopiero w 1812 r. Szybko zyskiwały na popularności, w 1876 r. powstała pierwsza wrotkarnia w Cincinnati (USA), a rok później w Berlinie. 

Jak zacząć swoją przygodę z wrotkami?

Jazda na wrotkach jest bez wątpienia łatwiejsza niż na łyżwach. Dwa rzędy kółek sprawiają, że łatwiej zachować równowagę. Dlatego bez wątpienia każdy może nauczyć się na nich jeździć samodzielnie. 

Aby rozpocząć swoją przygodę z wrotkami, należy przede wszystkim zadbać o odpowiedni sprzęt. Na rynku jest całe mnóstwo wrotek. Można kupić takie, które już są przymocowane do buta bądź te, które zakłada się na własne obuwie. Te pierwsze są na pewno wygodniejszą opcją i nie trzeba za każdym razem odpowiednio przymocowywać kółek do butów. 

Na start najlepiej jest wybrać wrotki rekreacyjne. Takie mają bowiem but za kostkę (co minimalizuje ryzyko kontuzji) i miękkie kółka (gwarantują bardziej stabilną jazdę). Osoby zaawansowane mogą zainwestować w sportowe wrotki, które są znacznie szybsze i bardziej zwrotne. 

Po zakupie wrotek należy dobrać odpowiednie ochraniacze. Szczególnie że na początku nauki można się łatwo wywrócić. Podstawą są odpowiedni kask oraz ochraniacze na kolana i łokcie. 

Jak zacząć jeździć?

Eksperci zalecają, by osoby początkujące najpierw nauczyły się chodzić na wrotkach. Gdy już nauczą się balansować ciałem tak, by nie dochodziło do upadków, należy oderwać jedną nogę i lekko odepchnąć się od podłoża. Później powtarzamy czynność. Gdy już poczujemy się pewnie, warto odpychać się naprzemiennie raz prawą, raz lewą nogą. Na początku wszystkie ruchy należy wykonywać bardzo powoli, na szybszą jazdę przyjdzie czas. 

Należy pamiętać, że we wrotkach hamulec jest z przodu (inaczej niż w rolkach, gdzie umieszczony jest z tyłu buta). Dlatego, jeśli chce się zahamować, należy lekko pochylić stopę do przodu, by hamulec lekko dotknął podłoża. Początkowo może się to wydawać dość skomplikowane, jednak z czasem okaże się proste w wykonaniu.

Zdj. główne: Susan Weber/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Co warto zobaczyć w Stambule? Poznaj 7 największych atrakcji!
|
Co warto zobaczyć w Stambule? Poznaj 7 największych atrakcji!
Stambuł to nowoczesne, kosmopolityczne i tętniące życiem miasto położone na dwóch kontynentach. Zachwyca swoim kolorytem, klimatem i zabytkami. To tutaj znajdziesz ślady wielkich sułtanów i imponujące budowle, w tym czwartą co do wielkości katedrę świata.
Poznaj łotewską markę Norden Cosmetics, która specjalizuje się w kosmetykach SPA
|
Poznaj łotewską markę Norden Cosmetics, która specjalizuje się w kosmetykach SPA
Jesteś właścicielem salonu SPA, a może chcesz zrobić sobie profesjonalne zabiegi w domowym zaciszu? Poznaj łotewską markę Norden Cosmetics.
Propolis – naturalny lek na wiele dolegliwości
|
Propolis – naturalny lek na wiele dolegliwości
W tym artykule przyjrzymy się bliżej właściwościom i zastosowaniom propolisu.