Polecamy

7 powodów, dla których przynajmniej raz warto udać się w podróż solo oraz kilka przydatnych wskazówek, jak to zrobić

|
|
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Podróżowanie solo może wywołać sporo kontrowersji – na pierwszy plan wyjdą kwestie bezpieczeństwa, choć spędzanie czasu na wakacjach sam na sam może spotkać się z niemałym zdziwieniem wśród osób ekstrawertycznych i nie tylko. Przekonaj się, że tak naprawdę zalet w podróżowaniu solo jest więcej niż wad i warto choć raz w życiu wybrać się w tego typu podróż. 

Jeśli nie jesteś przekonany, czy podróż w pojedynkę to dobry pomysł, przekonaj się, jakie są korzyści takiej wyprawy.

  1. Święty spokój

Na samodzielnej wyprawie jesteś sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem. Sam ustalasz warunki, na jakich podróżujesz – gdzie się zatrzymujesz, co zwiedzasz, o której wstajesz, kiedy robisz postój. Nie musisz wysłuchiwać marudzenia nad uchem ani dostosowywać tempa wyprawy do współtowarzyszy. Raj dla osób, które na co dzień pracują wśród ludzi i chcą odpocząć w ciszy i samotności.

  1. Szybsze podejmowanie decyzji

Wstajesz rano, pakujesz się i jedziesz – dokładnie tyle potrzebujesz, by wyruszyć w samodzielną podróż. Nie musisz nikogo pytać, której klasy samolotem chce lecieć albo jaki jest jego wymarzony cel podróży. Wszystkie decyzje podejmujesz sam, według własnych upodobań. Szybko i sprawnie!

  1. Zmiany są OK

Jeśli nagle zapragniesz zmienić cel swojej podróży, pójść w prawo zamiast w lewo lub po prostu zostać jednego dnia w hotelu, nie musisz tego z nikim konsultować ani przejmować się, że kogoś rozczarujesz. Liczysz się tylko Ty i Twoje dobre samopoczucie. 

  1. Nigdy nie znudzisz się towarzystwem

Podróżując samemu, nie musisz się przejmować, że największa ślamazara w grupie zacznie działać Ci na nerwy, a niszczyciel dobrej zabawy i pogromca uśmiechów zabierze Ci całą radość podróżowania. Podróż solo odbywasz ze swoim najlepszym przyjacielem, a to towarzystwo nigdy się nie nudzi!

  1. Jesteś szefem wszystkich szefów

Twoje decyzje są jedynymi słusznymi decyzjami i nikt nie będzie ich podważał lub kręcił na nie nosem. Od początku do końca możesz zaplanować wyprawę w taki sposób, by samemu być zadowolonym. Wejście na najwyższy szczyt, a potem nocleg pod gołym niebem bez słuchania marudzenia? Żaden problem!

  1. Poznasz nowych ludzi

Będąc na samodzielnej wyprawie, łatwiej otworzysz się na nowe znajomości. Większość z nich zapewne rozpocznie się od niepozornego pytania: dlaczego podróżujesz sam? A stąd już niedaleka droga do fascynujących rozmów. Być może spotkasz kogoś, kto również preferuje podróże solo i będziecie mogli wymienić się doświadczeniami. 

  1. Zwiedzisz więcej interesujących Cię miejsc

Podczas samodzielnego zarządzania planem wycieczki możesz wybrać miejsca, które szczególnie Cię interesują lub które zawsze chciałeś odwiedzić. Dostosowując tempo wyprawy do swoich potrzeb, zobaczysz tyle atrakcji, na ile masz ochotę. Możesz w jeden dzień przerobić cały przewodnik turystyczny lub wręcz przeciwnie – odkryć nieznane perełki geograficzne. 

Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas podróżowania solo?

Pamiętaj, by podczas podróży nie spuszczać z oczu swojego bagażu. Dokumenty i cenne przedmioty trzymaj w saszetce lub nerce. Przed wyjazdem dobrze jest zrobić ksero lub skan najważniejszych dokumentów – może to być przydatne w wypadku ich zaginięcia. Wychodząc na wieczorną imprezę, dobrze jest znaleźć sobie grupę towarzyszy np. z tego samego hotelu, którzy zmierzają w to samo miejsce. Jeśli będziesz czuł się nieswojo lub niebezpiecznie, wejdź do jakiegoś miejsca, w którym jest dużo ludzi. Miejsce swojego noclegu zapisz sobie na kartce – czasem łatwiej jest podczas pytania o drogę dać komuś karteczkę do przeczytania, niż próbować wymówić nazwę w obcym języku. Zarezerwuj hotel w centrum miasta lub w popularnej dzielnicy, by nie wracać samotnie w odludne miejsce. 

Przeczytaj też: Czy wróci jeszcze “normalne podróżowanie”?

Zdjęcie główne: Taryn Elliott/ pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Tagi
Rekomendowane
Co spakować na wakacyjny wyjazd? Poradnik
|
Co spakować na wakacyjny wyjazd? Poradnik
Odpowiednio spakowany bagaż to większa komfort podróży i mniej zmartwień podczas urlopu. Sprawdź, co warto wziąć ze sobą na wakacyjny wyjazd.
Artystyczna fryzura, która stała się hitem Instagrama
|
Artystyczna fryzura, która stała się hitem Instagrama
Szukasz nowej fryzury na lato i upalne dni? Sprawdź na czym polega cord knot, który stał się hitem Instagrama!
Reklama w sieci, czyli co to jest digital marketing i co się na niego składa?
|
Reklama w sieci, czyli co to jest digital marketing i co się na niego składa?
Digital marketing - czym jest i jakie ma zalety? Podpowiadamy, jak promować firmę, korzystając z technologii cyfrowych.