Polecamy

Jeden z europejskich krajów wprowadza zakaz wyrzucania niesprzedanych ubrań. Czy i inne państwa pójdą w jego ślady?

|
|
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wyraźny sprzeciw wobec niszczenia lub wyrzucania ubrań wyraził francuski rząd. Co więcej, niesprzedana odzież ma być przekazywana potrzebującym lub oddana do recyklingu. To pierwsza, i mamy nadzieję nie jedyna, taka inicjatywa na świecie!

Pierwsze przełomowe działania francuskiego rządu zostały podjęte już kilka lat temu, kiedy to premier Edouard Philippe postanowił sprawdzić, co dzieje się z niesprzedaną żywnością ze sklepów. Niestety ta, mimo zdatności do spożycia, trafia na śmietnik. Jak się okazało, na świecie marnuje się nawet 1,3 mld ton żywności rocznie, a sama Francja notuje niechlubny wynik 7,1 mln ton.

Dlatego rząd, chcąc ukrócić proceder wyrzucania i niszczenia produktów, w 2019 roku nakazał supermarketom przekazywać niesprzedaną żywność do organizacji dobroczynnych. Po tych zmianach w prawie, ich szefom za złamanie przepisu grozi kara grzywny w wysokości 75 tys. euro lub pozbawienia wolności do lat 2. Efekty? Do Banków Żywności trafiło 100 tys. ton żywności, co pozwoliło przygotować 10 mln posiłków więcej niż do tej pory.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku niesprzedanej elektroniki, kosmetyków czy ubrań. Bardzo głośna sprawa brytyjskiej marki Burberry odbiła się echem po całej Europie. Brand miał bowiem spalić rzeczy o wartości 28,5 miliona funtów! To nie jedyny odzieżowy gigant, który w ten sposób pozbywa się swoich kolekcji. A przecież oznacza to nie tylko gigantyczne straty i marnotrawstwo, ale także ogromne zanieczyszczenia środowiska. Nowe prawo we Francji ma wejść w życie w latach 2021-2023. Oby inne kraje podążyły śladem Francji.

Przeczytaj też: 5 rzeczy, których francuskie it-girls nigdy nie zafundują swoim włosom

Zdjęcie główne: Karolina Grabowska/ pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Klasyczne vs. nowoczesne: Porównanie stylów sukienek na wesele
|
Klasyczne vs. nowoczesne: Porównanie stylów sukienek na wesele
Klasyczne vs. nowoczesne sukienki na wesele: Porównanie stylów i jak znaleźć idealny wybór dla Ciebie.
Moda lat 80. Czym się charakteryzuje i które jej elementy widzimy dziś w trendach?
|
Moda lat 80. Czym się charakteryzuje i które jej elementy widzimy dziś w trendach?
Lata 80. XX wieku to bardzo barwny okres w świecie mody. Prym wiodły wówczas neonowe barwy, jeansowe stylizacje i połączenie stylu sportowego z eleganckim. Które z tych trendów cieszą się popularnością współcześnie?
Z jakich materiałów wybierać ubrania na lato?
|
Z jakich materiałów wybierać ubrania na lato?
Szukasz idealnej tkaniny na lato? Sprawdź, jakie cechy powinien mieć materiał ubrania, by sprawdzać się podczas upałów, i poznaj nasze propozycje dotyczące najlepszych naturalnych i sztucznych tkanin na wysokie temperatury.