Polecamy

Jeden z europejskich krajów wprowadza zakaz wyrzucania niesprzedanych ubrań. Czy i inne państwa pójdą w jego ślady?

|
|
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wyraźny sprzeciw wobec niszczenia lub wyrzucania ubrań wyraził francuski rząd. Co więcej, niesprzedana odzież ma być przekazywana potrzebującym lub oddana do recyklingu. To pierwsza, i mamy nadzieję nie jedyna, taka inicjatywa na świecie!

Pierwsze przełomowe działania francuskiego rządu zostały podjęte już kilka lat temu, kiedy to premier Edouard Philippe postanowił sprawdzić, co dzieje się z niesprzedaną żywnością ze sklepów. Niestety ta, mimo zdatności do spożycia, trafia na śmietnik. Jak się okazało, na świecie marnuje się nawet 1,3 mld ton żywności rocznie, a sama Francja notuje niechlubny wynik 7,1 mln ton.

Dlatego rząd, chcąc ukrócić proceder wyrzucania i niszczenia produktów, w 2019 roku nakazał supermarketom przekazywać niesprzedaną żywność do organizacji dobroczynnych. Po tych zmianach w prawie, ich szefom za złamanie przepisu grozi kara grzywny w wysokości 75 tys. euro lub pozbawienia wolności do lat 2. Efekty? Do Banków Żywności trafiło 100 tys. ton żywności, co pozwoliło przygotować 10 mln posiłków więcej niż do tej pory.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku niesprzedanej elektroniki, kosmetyków czy ubrań. Bardzo głośna sprawa brytyjskiej marki Burberry odbiła się echem po całej Europie. Brand miał bowiem spalić rzeczy o wartości 28,5 miliona funtów! To nie jedyny odzieżowy gigant, który w ten sposób pozbywa się swoich kolekcji. A przecież oznacza to nie tylko gigantyczne straty i marnotrawstwo, ale także ogromne zanieczyszczenia środowiska. Nowe prawo we Francji ma wejść w życie w latach 2021-2023. Oby inne kraje podążyły śladem Francji.

Przeczytaj też: 5 rzeczy, których francuskie it-girls nigdy nie zafundują swoim włosom

Zdjęcie główne: Karolina Grabowska/ pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
3 ulubione fryzury Francuzek, które sprawdzą się, gdy masz #badhairday
|
3 ulubione fryzury Francuzek, które sprawdzą się, gdy masz #badhairday
Włosy, choćby były najbardziej zadbane i piękne, nie zawsze układają się tak, jak byśmy tego chciały. Z pomocą przychodzą fryzury, które często wykorzystują Francuzki, znane ze swojego wyjątkowego stylu i wyczucia smaku.
Z jakich materiałów wybierać ubrania na lato?
|
Z jakich materiałów wybierać ubrania na lato?
Szukasz idealnej tkaniny na lato? Sprawdź, jakie cechy powinien mieć materiał ubrania, by sprawdzać się podczas upałów, i poznaj nasze propozycje dotyczące najlepszych naturalnych i sztucznych tkanin na wysokie temperatury.
Jak acetylo-L-karnityna w suplementach BestLife wspiera walkę z wolnymi rodnikami?
|
Jak acetylo-L-karnityna w suplementach BestLife wspiera walkę z wolnymi rodnikami?
Dowiedz się, jak suplementy BestLife z acetylo-L-karnityną pomagają w walce z niekorzystnymi efektami wolnych rodników, poprawiając jakość Twojego życia.