Polecamy

Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry?

|
|
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wiele osób zmagających się z uczuciem suchości, pieczenia i swędzenia skóry, a także jej zaczerwienieniem i podrażnieniem zastanawia się, czy są to objawy alergii, czy też innej dermatozy, takiej jak na przykład atopowe zapalenie skóry. AZS to dolegliwość, która dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci i jest jedną z najczęściej występujących dermatoz o przewlekłym, zapaleniem charakterze. Jak jednak ją rozpoznać? Podpowiadamy.

AZS a alergia

AZS bardzo często mylone jest z alergią, ponieważ większość objawów w obu tych stanach pokrywa się. W obu przypadkach chory będzie zmagał się z zaczerwienieniem, obrzękiem, suchością, podrażnieniem i swędzeniem skóry po kontakcie z substancją uczulającą lub drażniącą.  

Jest jednak sposób, aby sprawdzić, czy to AZS, czy alergia. Objawy tej pierwszej dermatozy zazwyczaj zlokalizowane są w różnych miejscach na ciele. Z kolei alergia najczęściej występuje na konkretnym obszarze skóry, który na przykład miał kontakt z czynnikiem drażniącym lub alergizującym. Zawsze jednak aby mieć pewność, z jaką dermatozą mamy do czynienia, warto udać się do dermatologa. 

Objawy atopowego zapalenia skóry u dzieci do 2. roku życia 

Skóra atopowa u dzieci do 2. roku życia objawia się zazwyczaj pod postacią czerwonych, łuszczący się, pokrytych strupem plamek, grudek, pęcherzyków lub nadżerek. Zlokalizowane są na policzkach, czole, owłosionej skórze głowy, ramionach i nogach. Obszar pieluszkowy pozostaje niezmieniony. 

Bardzo często zmiany te ustępują wraz z ukończeniem 2. roku życia. Jednak należy mieć świadomość, że fakt pojawienia się tej dermatozy w okresie niemowlęcym zwiększa ryzyko jej rozwoju również w późniejszym czasie, a także innych chorób atopowych, takich jak na przykład astma. 

Objawy atopowego zapalenia skóry u dzieci między 3. a 12. rokiem życia

W okresie, który rozpoczyna się około 3 roku życia, a kończy w 11 roku życia, atopowe zapalenie skóry objawia się w postaci czerwonych plam, grudek i strupów. Zazwyczaj umiejscowione są w dołach łokciowych i podkolanowych, na tułowiu, wokół oczu, ust, na karku, a także na grzbietach dłoni i stóp. 

Zmianom skórnym dodatkowo może towarzyszyć powiększenie węzłów chłonnych. Jednak w tym wieku w odróżnieniu od okresu niemowlęcego rzadziej spotykane są zmiany sączące. Zazwyczaj przybierają one postać grudek lub blaszek. Ze względu na ich umiejscowienie, są narażone na drażnienie mechaniczne, co może powodować nadkażenie bakteryjne. 

Objawy atopowego zapalenie skóry u nastolatków i osób dorosłych

Objawy atopowego zapalenia skóry u dzieci po 12 roku życia, a także osób dorosłych zazwyczaj są podobne. Skóra wówczas jest szorstka, sucha, lekko brązowa i pogrubiała. Mogą pojawić się również nacieki zapalne, krwiste strupy i otarcia naskórka. Zmiany te zazwyczaj występują symetrycznie. 

Najczęściej są one umiejscowione na twarzy, wokół oczu i ust, na grzbietach dłoni i biodrach. Obserwuje się wówczas również lśniące paznokcie, które wyglądają, jakby były pomalowane bezbarwnym lakierem. 

Jak leczyć atopowe zapalenie skóry?

Jeżeli zauważymy u siebie objawy atopowego zapalenia skóry, powinniśmy udać się do dermatologa, który oceni czy faktycznie mamy do czynienia z tą dermatozą. Dokonuje on rozpoznania na podstawie wywiadu i obrazu klinicznego stosując ściśle określone kryteria. Dodatkowo może zlecić wykonanie badań takich jak IgG czy testów skórnych i płatkowych. 

W leczeniu atopowego zapalenia skóry istotne jest unikanie czynników drażniących wywołujących zaostrzenie choroby. Lekarz może zalecić stosowanie miejscowych preparatów antyseptycznych, różnego rodzaju maści, balsamów, ale i kremów steroidowych. W niektórych sytuacjach konieczne jest wdrożenie leków antyhistaminowych i doustnej antybiotykoterapii.

Grafika: www.freepik.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Zasady bezpieczeństwa i higieny w salonach kosmetycznych: korzyści z użycia nowoczesnych technologii dezynfekcji
|
Zasady bezpieczeństwa i higieny w salonach kosmetycznych: korzyści z użycia nowoczesnych technologii dezynfekcji
Sprawdź, jak bezpieczeństwo i higiena w salonach kosmetycznych zyskują na wartości dzięki nowatorskim technologiom dezynfekcji. Poznaj korzyści dla pracowników oraz klientów.
W te polskie miejsca warto wybrać się na weekend
|
W te polskie miejsca warto wybrać się na weekend
Nie masz pomysłu na weekend? Odwiedź stolicę, spłyń kajakiem przez Brdę lub odpocznij na nadbałtyckiej plaży! Sprawdź nasze wypoczynkowe inspiracje i zaplanuj swój wymarzony relaks.
Te retro trendy wracają wiosną. Zobacz, jak będziemy się nosić w nowym sezonie
|
Te retro trendy wracają wiosną. Zobacz, jak będziemy się nosić w nowym sezonie
Może pożyczysz coś z szafy babci?