Trendy modowe z końcówki XX wieku wracają jak bumerang. Tym razem skupimy się na modzie z lat 80. Co wówczas było na topie i dziś też cieszy się popularnością?
Dużo neonowych kolorów à la disco, do tego sportowy luz, ale też stylizacje z rockowym pazurem – to główne trendy mody lat 80. XX wieku. Panowie pokochali kurtki pilotki, dokładnie takie, jakie nosił tom Cruise w kultowym filmie “Top Gun”, a panie inspirowały się modą kobiecą, lekkimi i zwiewnymi sukienkami z “Dirty Dancing”. Do tego tiulowe spódnice, wysokie szpilki i wyrazista biżuteria, najlepiej ze sztucznego tworzywa – dziś ta moda wraca!
Stany Zjednoczone Ameryki Północnej – to region świata, który pod względem stylu niezmiennie inspiruje resztę krajów naszego globu. Duży wpływ na modę miały barwne lata 80. XX wieku. To dekada kultowych produkcji filmowych, które zapisały się także do kanonu mody i stały niezmienną inspiracją w doborze stylizacji nie tylko blogerek modowych, ale i osób ze starszego pokolenia.
Zacznijmy od tego, czym właściwie charakteryzuje się moda lat 80. Otóż w trendach z tamtego okresu bardzo istotną rolę pełnił kult ciała, a ubrania miały być wygodne i podkreślać sylwetkę. Zarówno panie, jak i panowie chętnie łamali konwenanse, neonowe barwy były na porządku dziennym. Niektórzy uważali tę dekadę za synonim modowego kiczu, jednak z czasem zaczęto ponownie inspirować się tymi trendami i do dziś sporo czerpiemy z tego barwnego okresu.
W latach 80. XX wieku ludzie zaczęli manifestować swój status społeczny, a mogli to robić w głównej mierze poprzez modę. Popularne stały się ubrania z widocznym logo od znanych marek m.in. Versace czy Calvina Kleina. W tej dekadzie do gry wszedł też gigant odzieżowy Levi’s, który spopularyzował spodnie jeansowe, których modele kochamy do dziś.
Lat 80. to jedyne dziesięciolecie XX wieku, które było totalnym miksem wielu silnych i zarazem mocno rozbieżnych trendów. Najważniejszym i najbardziej charakterystycznym nurtem był styl disco. Lateksowe legginsy, cekinowe sukienki, tiulowe spódnice (dziś znów są bardzo modne), wysokie szpilki, a do tego mocno błyszczące materiały. Dziś, kiedy widzimy tak ubraną osobę, od razu myślimy, że wybiera się na jakąś tematyczną imprezę.
Istotnym dla mody przedostatniej dekady XX wieku trendem były także stylizacje fitnessowe. Panie oszalały na punkcie body z elastycznej lycry, które wkładało się na legginsy, a na to jeszcze getry i koniecznie opaskę frotte na włosy, najlepiej w jaskrawej barwie. Modzie lat 80. zawdzięczamy też kultowy już dziś trend athleisure, polegający na kompletowaniu sportowych elementów garderoby z tymi eleganckimi. Dziś chętnie do eleganckiego garnituru wkładamy modne trampki lub do spodni dresowych w eleganckim wydaniu, pasującą kolorystycznie marynarkę.
W latach 80. XX wieku znaczącą rewolucję wprowadził włoski projektant mody, a mianowicie Giorgio Armani. Na jaki nowatorski pomysł wpadł? Postanowił odwrócić kobiecą i męską rolę w stylizacjach. Projektant zaproponował dopasowane garnitury dla mężczyzn, a paniom polecił dobierać dość luźne, wręcz oversizowe komplety. Ten zasugerowany przez niego modowy trend został spopularyzowany jako tzw. power look, określany też mianem dla przebojowych karierowiczów, którzy przez ubiór mieli wyrażać swoją pewność siebie, a zarazem wysokie stanowisko. W latach 80. zaczęto też na szerszą skalę interesować się pokazami mody, na których chętnie łączono różne jeansowe części garderoby. Modne były też sukienki z kołnierzykami polo i mocno podkreślone ramiona.
Oto szczypta inspiracji z Pinteresta:
Przeczytaj też: Moda lat 70. Czym się charakteryzuje i które jej elementy są dziś w najświeższych trendach?
Zdjęcie główne: Edward Berthelot/ Getty Images Entertainment/ Getty Images