Artykuł sponsorowany
Mimo że szczyt pandemii COVID-19 wydaje się pozostawać w przeszłości, a obecne społeczeństwa uczą się żyć z tą chorobą, zamiast zatrzymywać dla niej życie, wciąż istotne jest stosowanie środków ostrożności, które pomogą w zatrzymaniu rozprzestrzeniania się różnych chorób zakaźnych. Należy też pamiętać, że mimo ograniczenia restrykcji, wirus SARS-CoV-2 wciąż może mutować i zarażać – dlatego warto dbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo.
W trakcie pandemii popularne stało się korzystanie z jednorazowych lub wielorazowych środków ochrony osobistej, takich jak maseczki oraz rękawiczki. Tego typu sprzęt stanowi fizyczną barierę dla zanieczyszczeń, wydzielin i zarazków, które mogą przenosić się pomiędzy ludźmi, zwierzętami i przedmiotami. Noszenie maseczek okazało się jednym z najskuteczniejszych sposobów na zmniejszenie ryzyka zachorowania na COVID-19. W dodatku, w czasie pandemii odnotowano rekordowo niską zachorowalność na inne choroby przenoszone drogą kropelkową oraz tak zwane „choroby brudnych rąk”. Warto więc pamiętać, że dbanie o bezpieczeństwo zdrowotne może być istotne nie tylko w kontekście chronienia się przed COVID-19, ale również innymi chorobami, takimi jak grypa czy przeziębienie. Jeżeli interesuje Cię nabycie maseczek i innych środków wspierających ochronę przed zakażeniem, koniecznie sprawdź ofertę dostępną na: https://rcmedical.pl/.
Utrzymywanie dystansu społecznego również okazało się skuteczne w czasie ograniczania pandemii COVID-19. W praktyce jednak trudno o zachowywanie obowiązujących w tamtym czasie procedur w codziennym życiu, zwłaszcza, jeżeli pracujesz z ludźmi lub masz z nimi kontakt podczas dnia – a prawie każda osoba jest właśnie w takiej sytuacji. Warto natomiast pamiętać, że podczas choroby rozsiewasz wokół siebie mnóstwo zarazków (wirusów, bakterii lub innych patogenów). Dzieje się to podczas kichania, kasłania, a czasem nawet mówienia. W związku z tym, jeżeli masz objawy wskazujące na chorobę, postaraj się nie narażać innych osób na zakażenie – trzymaj się na dystans, nie całuj i nie przytulaj bliskich, unikaj pochylania się nad osobami, z którymi rozmawiasz i utrzymuj higienę osobistą.
Kluczowe dla ograniczenia rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych jest utrzymywanie wysokiego poziomu higieny osobistej. Ważne jest przede wszystkim mycie rąk przy użyciu mydła lub środków dezynfekcyjnych (zwłaszcza, jeśli nie masz dostępu do bieżącej wody). Jeżeli chcesz ograniczyć możliwość zakażenie się, dbaj o mycie rąk przed jedzeniem (aby nie przenieść zarazków z rąk do jamy ustnej), po powrocie do domu ze szkoły, pracy lub wyjścia towarzyskiego (zwłaszcza, jeśli miałeś kontakt z pieniędzmi, komunikacją miejską lub innymi osobami), a także po skorzystaniu z toalety. Jeżeli kichasz lub kaszlesz – koniecznie zasłaniaj usta przy użyciu łokcia, a nie dłoni. Postaraj się również regularnie wymieniać maseczki jednorazowe, zgodnie z instrukcjami producentów.
Zdrowie jest bardzo ważne, a niektóre powikłania chorobowe znacząco utrudniają odzyskanie dawnej sprawności. Z tego powodu niezwykle ważna jest szybka reakcja. Jeżeli podejrzewasz u siebie zachorowanie na COVID-19, postaraj się natychmiast zacząć stosować zasady ograniczania kontaktu, utrzymywania dystansu społecznego, noszenia maseczek i dbania o higienę osobistą. Nie ignoruj nawet tych dolegliwości, które nie są uciążliwe, ponieważ mogą one przerodzić się w poważne komplikacje zdrowotne lub doprowadzić do zarażenia osoby, która zniesie chorobę znacznie gorzej niż Ty. Jeżeli czujesz, że możesz być zarażony SARS-CoV-2, udaj się do apteki po test na COVID-19 albo umów się na teleporadę lub wizytę u lekarza.
Fot.: Fusion Medical Animation/unsplash.com