Hulajnogi coraz częściej stają się alternatywą dla transportu miejskiego, a nawet dla roweru, rolek czy spacerów. Pokochały je dzieci i dorośli. Swoją przygodę z hulajnogami warto zacząć od wyboru odpowiedniego pojazdu. Na co zwrócić szczególną uwagę?
Oprócz nieocenionej frajdy, jazda na hulajnodze przynosi niezliczoną ilość korzyści dla naszego zdrowia. Podczas jazdy używamy mięśni dolnej partii ciała, przez co wzmacniamy je i modelujemy. Oprócz nóg pracujemy także nad tułowiem i mięśniami brzucha, które odpowiedzialne są za utrzymanie równowagi. W zależności od intensywności wysiłku, godzinna przejażdżka pomoże nam spalić od 400 do 500 kcal – to więcej, niż jazda na rowerze. Statystycznie, jazda hulajnogą jest mało urazowa i nie obciąża stawów.
Dobra hulajnoga powinna być przede wszystkim stabilna i wykonana z mocnych materiałów, najlepiej z aluminium. Jednocześnie nie powinna być ciężka, by łatwo można było ją transportować np. na wyższe piętra budynku. Warto również sprawdzić, czy możliwe jest jej składanie. Przydatna może okazać się podpórka, dzięki której będziemy mogli postawić hulajnogę praktycznie wszędzie.
Przy zakupie pojazdu warto zwrócić uwagę na kółka – najlepsze to te wykonane z gumy, o średnicy 150–200 milimetrów. Dzięki nim z łatwością będziemy mogli pokonywać drobne przeszkody i nierówności na drodze, a sama hulajnoga będzie zwrotna i pozwoli nam na utrzymanie równowagi. Kolejnym ważnym elementem wyposażenia jest antypoślizgowa nakładka na platformie, która nie ulega ścieraniu. To ona zapewni nam bezpieczeństwo podczas jazdy i ułatwi utrzymanie stabilnej pozycji. Przydatną funkcją może okazać się także regulowana kierownica, dzięki której z łatwością dopasujemy hulajnogę do naszego wzrostu.
Nie można zapomnieć o dodatkowych akcesoriach, które zapewnią bezpieczeństwo podczas jazdy – kask i ochraniacze to niezbędnik, w jaki powinien się wyposażyć każdy fan jazdy na hulajnodze.
Hulajnogi dzielimy ze względu na ich przeznaczenie i sposób jazdy. Przed zakupem warto zastanowić się, która z nich będzie dla nas najodpowiedniejsza.
Służy ona do swobodnej jazdy w celu przemieszczania się na krótkich dystansach lub rozrywki. Idealna do swobodnych przejażdżek, dzięki którym poprawimy naszą kondycję.
Ta z kolei świetnie sprawdzi się na dłuższych dystansach. Zazwyczaj wyposażone są w większe koła, co poprawia komfort jazdy. W przypadku wyboru tego typu hulajnogi, szczególnie warto zwrócić uwagę na opcję składania oraz na gumowe kółka, które mają lepszą przyczepność.
Stworzona do robienia trików i jazdy po rampach oraz przeszkodach. Są niższe niż hulajnogi przeznaczone do jazdy, przez co nie są tak wygodne przy podróżowaniu na dłuższych dystansach. Wzmocniona konstrukcja sprawi, że doskonale sprawdzi się ona w skate-parku do wykonywania różnego rodzaju ewolucji.
Hulajnogi te zazwyczaj przeznaczone są dla młodszych dzieci, które dopiero uczą się trzymać równowagę i ćwiczą swoją koordynację ruchową. Trzy kółka, mniejsze od tych w pojazdach dla dorosłych, zagwarantują większe oparcie i stabilność, przez co tego typu hulajnogi są bezpieczniejsze.
Najdroższa ze wszystkich wymienionych wcześniej opcji. Wyposażona w silnik umożliwia jazdę bez odpychania się nogą. Potrafi rozpędzić się nawet do 30 km/h, a czas pracy baterii trwa od 60 do 80 minut.
Przed każdym wyruszeniem w trasę należy sprawdzić, czy wszystkie śrubki i inne elementy są wystarczająco mocno dokręcone. Hulajnogę powinno trzymać się w suchym miejscu i jak najrzadziej dopuszczać do kontaktu z wilgocią.
Przeczytaj też: Miejski, elektryczny, a może szosowy? Podpowiadamy, czym kierować się przy zakupie idealnego roweru
Zdjęcie główne: Svitlana/ adobestock.com