Polecamy

Sprzęt do nurkowania – czym się kierować przy jego zakupie?

|
|
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Aby rozpocząć przygodę z aktywnością, jaką jest nurkowanie, nie wystarczą dobre chęci, potrzebny będzie również odpowiedni sprzęt. Zapewni on bezpieczeństwo oraz umożliwi niezwykłe przeżycia pod wodą.

Niektórym może wydawać się, że nurkowanie to aktywność przeznaczona tylko dla nielicznych profesjonalistów w tej dziedzinie. To nieprawda. Spróbować swoich sił może każdy. Oprócz chęci, nieodzowne jest dobre przygotowanie, nienaganna kondycja oraz porządny sprzęt. Dobór właściwych narzędzi ułatwia naukę nurkowania, zapewnia bezpieczeństwo oraz pozwala cieszyć się z niezapomnianych chwil na głębokościach.

Zanim zaczniesz zakupy

Przed zakupem sprzętu do nurkowania trzeba odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań. W pierwszej kolejności należy zastanowić się nad jego przeznaczeniem. Kluczowe będzie między innymi to czy dopiero rozpoczyna się tą aktywność, czy może jest się już zaprawionym nurkiem. Wraz ze zdobytym doświadczeniem przychodzi lepsza orientacja w ofercie na rynku oraz wiedza o tym, co naprawdę jest potrzebne i jak sprawdzają się dane elementy ekwipunku. Dużo zależy również od miejsc wybieranych do pływania oraz preferowanego stylu.

Obecnie dostępna jest niezwykle rozbudowana oferta sprzętu do wodnych aktywności. Z jednej strony to świetnie – każdy może znaleźć dokładnie to, czego potrzebuje i dobrać pełne zaopatrzenie. Z drugiej jednak może być przez to trudno dokonać najlepszego wyboru, zwłaszcza kiedy jest się początkującym. Często prowadzi to do nieudanego zakupu.

Podstawowy sprzęt

Osobie rozpoczynającej przygodę z nurkowaniem powinno zależeć przede wszystkim na solidnej jakości. Tym lepiej, jeśli łączy się ona z zadowalającą ceną. Dochodzi tutaj również aspekt wygody oraz szczególnie ważne przy tej aktywności bezpieczeństwo.

Żeby w ogóle zacząć, trzeba skompletować podstawowe akcesoria, bez których nurkowanie nie będzie możliwe. Należą do nich z pewnością maska, płetwy i fajka. Dla bardziej zaawansowanych przeznaczony jest również kombinezon oraz butla z tlenem.

Maska zapewnia dobrą widoczność pod powierzchnią, uniemożliwia dostanie się wody do ust oraz nosa, a także służy do wyrównywania ciśnienia. Przy jej zakupie trzeba kierować się przede wszystkim szczelnością, tak, aby sprzęt w żaden sposób nie odstawał i był doskonale dobrany do kształtu twarzy. Dodatkowo trzeba sprawdzić, czy trzyma się bez wspomagania paska.

Kolejną ważną kwestią jest zapewnienie przestrzeni na nos, aby można było swobodnie i bez trudu wypuszczać powietrze podczas nurkowania.

Decydując się na fajkę do nurkowania, która pozwala oddychać w trakcie zanurzenia, należy zwrócić uwagę na wiele istotnych parametrów, takich jak choćby jej długość, średnica czy typ ustnika. W przypadku tego pierwszego parametru zaleca się, aby sprzęt był możliwie krótki.

Jeśli chodzi o płetwy do nurkowania, na rynku dostępnych jest kilka ich rodzajów. Warto je odróżniać, aby dokonać odpowiedniego dla siebie wyboru. Główny podział uwzględnia dwa rodzaje – płetwy kaloszowe i paskowe. Poza tym można mówić o płetwach twardych lub miękkich. W przypadku początkujących nurków poleca się raczej te pierwsze.

Rodzaje nurkowania

Jak zostało wspomniane wcześniej, na dobór sprzętu wpływ ma również styl nurkowania. Główne metody, jakie się wyróżnia, to:

·         snorkeling – oznacza pływanie delikatnie tuż pod powierzchnią wody. Używa się do niego zwłaszcza maski oraz rurki, która umożliwia oddychanie. Dodatek do tego zestawu stanowią czasem też płetwy,

·         nurkowanie bezdechowe – ten typ nurkowania wiąże się z wstrzymywaniem oddechu pod wodą. Potrzebna jest do tego maska oraz płetwy,

·         płetwonurkowanie – jest przeznaczone dla bardziej zaawansowanych nurków, ponieważ charakteryzuje się zejściem na większą głębokość. Niezbędne w tym przypadku jest wykorzystanie wielu elementów sprzętu, w tym płetw i butli,

·         nurkowanie techniczne – ten styl wybierają najbardziej wyspecjalizowane w tej aktywności osoby. Wyróżnia się zejściem na największą głębokość, dlatego wymaga specjalnego, dokładnie dobranego i pełnego sprzętu.

Przeczytaj też: Deska surfingowa – czym warto kierować się przy jej zakupie?

Zdjęcie główne: Jess Vide/ pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Deski SUP – Odkryj świat przygody na wodzie
|
Deski SUP – Odkryj świat przygody na wodzie
Deska SUP (stand-up paddleboard) to wszechstronne narzędzie do odkrywania i cieszenia się pięknem wody.
Na jaki świąteczny look postawić, gdy opłatkiem dzieli się pod palmą?
|
Na jaki świąteczny look postawić, gdy opłatkiem dzieli się pod palmą?
Poznaj nasze propozycje.
Jak połączyć czerwone buty z eleganckimi stylizacjami?
|
Jak połączyć czerwone buty z eleganckimi stylizacjami?
Najczęściej, kiedy myślimy o eleganckim stroju, to przed oczami mamy klasyczne i stonowane zestawienia. I one oczywiście sprawdzą się zawsze. Jednak część mężczyzn chciałaby nieco od tego odejść. Z jednej strony dbają o to, by stylizacje w dalszym ciągu były szykowne, z drugiej natomiast szukają czegoś, co pozwoli się wyróżnić, a czerwone buty mogą w tym pomóc.