Polecamy

14 ciekawostek o wieży Eiffla – miałaś o nich pojęcie?

|
|
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wieża Eiffla to jeden z największych zabytków nie tylko w Europie, ale i na świecie. Sam Paryż zasłynął między innymi dzięki niej. Od lat wielu turystów decyduje się na przyjazd w to konkretne miejsce, aby zjeść francuskiego rogalika na tle wieży Eiffla. Jednak czy wiesz wszystko o tym zabytku? Poznaj intrygujące ciekawostki o najbardziej znanej wieży!

Jakie sekrety skrywa przed nami wieża Eiffla?

Z pewnością ten relikt przeszłości to jeden z najważniejszych zabytków w kulturze Europejskiej. Nie tylko ze względu na swój oryginalny wygląd przyciąga tak wielu turystów. Oto ciekawostki, o których nie ma pojęcia większość z nas!

1. W 1909 roku wieża Eiffla miała zostać rozebrana. Udało się jednak pozostawić ją o obecnym stanie, a to dzięki przeistoczeniu jej w ogromną antenę radiową. Sprytnie!

2. Aż do 1930 roku wieża było najwyższą konstrukcją, którą wykonał człowiek – była nią przez 41 lat. Później stał się nią Chrysler w Nowym Jorku.

3. Już na pierwszy rzut oka ten francuski zabytek robi kolosalne wrażenie. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, ile w rzeczywistości mierzy. Wieża Eiffla ma aż 324 metry wysokości, a wraz z antenami waży 10100 ton!

4. Czy wiecie, że ta słynna wieża pierwotnie miała powstać w Barcelonie? Projekt jednak został odrzucony przez Hiszpanów i powędrował prosto do Francji.

5. Wieża Eiffla nie jest najwyższą budowlą we Francji. W 1973 roku w mieście Saissac rozpoczęto budowę wojskowego nadajnika. W 2004 roku ukończono jego budowę i obecnie mierzy on 343 metry, czyli o 19 metrów więcej, niż wieża ze stolicy.

6. Podczas zwiedzania wieży można skorzystać ze schodów lub windy. O własnych siłach można wspiąć się na drugie piętro, natomiast z pomocą windy na trzecie oraz na sam szczyt.

7. Za budowę wieży Eiffla odpowiedzialny jest nikt inny jak Gustave Eiffel, od którego nazwiska pochodzi jej nazwa. Ten sam twórca zaprojektował feralny kanał w Panamie. Jego reputacja została wówczas mocno nadszarpnięta. Jednak jak widać, w świadomości wielu osób zapisał się jako twórca wieży.

8. Aby konstrukcja nie ulegała procesowi korozji, co 7 lat nakładane jest na nią 50 ton farby. Dzięki temu budowla nie zachodzi rdzą i nadal pięknie się prezentuje.

9. Wejście na wieżę Eiffla jest płatne. Jak można się łatwo domyślić, nikogo to nie zniechęca. Świadczy o tym liczba zwiedzających. Co roku ogląda ją aż 7 milionów turystów, co czyni ten zabytek najczęściej odwiedzanym płatnym reliktem na świecie!

10. Wieża Eiffla została stosunkowo szybko zbudowana, zwłaszcza jak na lata, w których powstawała. Przypominamy, że nie było wówczas tak zaawansowanej technologii, jak obecnie. Budowa tego ciekawego zabytku zajęła francuzom dwa lata, dwa miesiące i pięć dni.

11. Czy wiecie, co wspólnego ma ze sobą Statua Wolności i wieża Eiffla? Projektanta! Eiffel stoi za całokształtem wieży, a także niektórymi elementami, które znajdują się wewnątrz Statui Wolności.

12. Wizyta na szczycie wieży Eiffla jest możliwa. Jednak warto pamiętać, że ciężko dojść tam o własnych siłach, od wejścia do samego szczytu dzieli nas bowiem 1665 stopni!

13. Materiał, z jakiego wykonana została wieża, sprawia, że podczas mroźnych dni kurczy się ona o 16 cm.

14. A na koniec coś, co nas wyjątkowo rozbawiło, czyli z cyklu wszystko można sprzedać. Pewien kolekcjoner złomu zaoferował niegdyś na sprzedaż właśnie wieżę Eiffla. Co ciekawe, dzięki temu wyłudził niemałe pieniądze.

Zdjęcie główne: Anthony DELANOIX/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Wyspa Banwol – fioletowy raj, który na pewno pokochają fanki Instagrama
|
Wyspa Banwol – fioletowy raj, który na pewno pokochają fanki Instagrama
Jesteś fanką zdjęć wrzucanych na Instagrama? A widziałaś już zapierające dech w piersiach fotografie „fioletowej wyspy” Banwol? Jeśli nie, to koniecznie nadrób zaległości.
Jak wybrać idealny grinder do suszu: przewodnik dla początkujących
|
Jak wybrać idealny grinder do suszu: przewodnik dla początkujących
Poradnik, który pomoże Ci podjąć odpowiednią decyzję na temat wyboru grindera do suszu. Dowiesz się, na co zwracać uwagę przy zakupie i jak rozpoznać produkt najwyższej jakości.
Rejs po Europie – te zakątki musisz odwiedzić!
|
Rejs po Europie – te zakątki musisz odwiedzić!
Szukasz pomysłów na urlop? Sprawdź nasze propozycje na miejsca, które warto odwiedzić w czasie rejsu jachtem.