Przedłużająca się pandemia oraz lockdown sprawiają, że coraz większa liczba kobiet rezygnuje z noszenia stanika. Wcześniej taki strój mógł być zaakceptowany jedynie w domu, okazuje się jednak, że spora część dziewczyna na dobre chce się pożegnać z tą częścią bielizny. Zapytaliśmy ekspertów czy brak stanika wpływa negatywnie na kształt biustu oraz czy może powodować bóle pleców. Sprawdź, jakie są plusy i minusy w uwolnieniu piersi.
Badania pokazują, że 46% kobiet w pandemii przynajmniej raz w tygodniu rezygnuje ze stanika na rzecz wygody. A 2 na 5 kobiet zakładają stanik na mniej niż 4 godziny dziennie, po czym wracają do bardziej komfortowego rozwiązania. Czy noszenie stanika jest niezbędne czy to jedynie modny element, który pięknie wygląda zwłaszcza w koronkowym wydaniu?
Eksperci podkreślają, że noszenie stanika ma wiele zalet, jednak warunkiem jest dobrze dobrany biustonosz do wielkości naszej miseczki. Bardzo duża część kobiet nosi zbyt małe lub zbyt duże staniki, co w konsekwencji może prowadzić do wad postawy, a następnie do bólu pleców. Nie tylko dziewczyny mające obfitsze kształt borykają się z bolami w odcinku krzyżowym kręgosłupa. Często naszą niepewność lub kompleksy chcemy zamaskować przyjmując niepopraną postawę, co skutkuje równie bolesnymi schorzeniami w późiejszych latach.
Warto wiedzieć, że staniki nie pełnią jedynie funkcji ozdobnych, a ich noszenie ma konkretny cel. Kiedy nie zakładamy stanika nie mamy znaczącej podpory w podtrzymywaniu biustu. Niestety znowu znaczenie ma dobry dobór modelu, który nie będzie uciskał naszego obwodu, co może przyczynić się do bólu i dyskomfortu. Jeśli już odczuwasz bóle pleców, powinnaś skonsultować je z osteopatą lub fizjoterapeutą. Dobry stanik może pomóc, ale nie jest to rozwiązanie kompleksowe problemu.
Jeśli nie cierpisz chodzić w staniku możliwe, że problem tkwi w źle dobranym modelu, który jest po prostu niewygodny. Biustonosz dopasowany do rozmiaru naszych piersi, wykonany z naturalnych materiałów zazwyczaj sprawia, że czujemy się w nim znakomicie. Dajemy wsparcie dla kręgosłupa oraz dodajemy sobie pewności siebie. Alternatywą dla tradycyjnych biustonoszy są staniki sportowe lub staniki bez fiszbin.
Przeczytaj też: Moda lat 60. Czym się charakteryzuje i które jej elementy są dziś w najświeższych trendach?
Zdjęcie główne: cottonbro/ pexels.com