Nordic walking, czyli spacery z kijkami stały się bardzo popularne. Dlaczego warto uprawiać ten sport i jakie kije będą najlepsze?
Nordic walking to coraz popularniejsza forma ruchu. Obecnie często można spotkać osoby w różnym wieku, które chodzą, podpierając się charakterystycznymi kijkami. Aby aktywność ta przyniosła maksimum korzyści, ważne jest, by dobrać odpowiedni sprzęt.
Nordic walking to połączenie spaceru z chodzeniem na nartach biegówkach. Wszystko dzięki kijkom. Wiele osób uważa, że aktywność ta angażuje także ręce. Ruchy ramion, stóp, bioder i całego ciała są dużo bardziej intensywne.
Atutem Nordic walking jest to, że jest to sport idealny dla każdego, bez względu na wiek i sprawność fizyczną. Aktywność ta jest nawet polecana przez fizjoterapeutów i wykorzystuje się ją do rehabilitacji w przypadku wielu schorzeń.
Aby efekty z uprawiania Nordic walking były jak najlepsze, kluczowe jest odpowiednie dobranie kijów. Warto wiedzieć, że profesjonalne składają się z trzech podstawowych elementów, na które trzeba zwrócić uwagę: rękojeść z rękawiczką, kijek właściwy i grot z talerzykiem.
Na pewno nie warto kupować supermarketowych kijków, które często z profesjonalnym sprzętem mają niewiele wspólnego, mogą się psuć, a nawet stwarzać zagrożenie.
Rękojeść powinna być zgrabna i smukła. Nie powinna mieć żadnych wgłębień na palce, co często zdarza się w słabej jakości sprzęcie. Może być zrobiona z gumy bądź korka z domieszką innych, sztucznych tworzyw.
Ta druga ma ten atut, że dłonie się nie pocą. Ważna jest też rękawiczka w rękojeści, a nie spotykany często pasek! Musi być dopasowana do prawej lub lewej dłoni. Kluczowe jest to, by była wygodna, nie może nas uwierać ani cisnąć.
Kijek właściwy może składać się z jednej lub dwóch części. Jeśli tylko my będziemy używać sprzętu, to warto wybrać te o stałej długości dopasowanej do naszego wzrostu. Jeśli wybieramy regulowane, to koniecznie należy zwrócić uwagę na mechanizm dostosowywania długości. W przypadku taniego sprzętu ten element często się psuje i zacina, co może być niebezpieczne podczas treningu.
Jak dobrać długość kijków? Otóż trzeba się wyprostować i przyłożyć kijek do siebie. Ramię i przedramię powinno tworzyć kąt prosty. W przypadku kupowania sprzętu komuś bliskiemu najlepiej jest zastosować zasadę 0,68×wzrost mierzony w centymetrach.
Kijek może być zrobiony z różnych tworzyw. Aluminiowe są nieco cięższe i ich plusem jest to, że się nie łamią czy wykrzywiają. Droższe są te z domieszką włókna szklanego bądź węglowego.
Ostatnią rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę podczas zakupu kijków nordic walking, są grot (nazywany szpilką), talerzyki oraz gumowe nakładki. Grot znajduje się na końcu kija, jest ostry i wbija się w podłoże. Zrobiony jest zazwyczaj z tytanu lub wolframu.
Jego zadaniem jest zapewnienie dobrego kontaktu z podłożem. Może być zaokrąglony albo trójkątny. Na końcu znajduje się też niewielki, zazwyczaj dość delikatny talerzyk, dzięki któremu kij nie zapada się w ziemi. Zazwyczaj talerzyki są na stałe przymocowane do kijków.
Jeśli nie maszerujemy po leśnych czy polnych dróżkach, a twardych nawierzchniach, to warto na ostre groty zakładać gumowe nakładki (nazywane też bucikami), które często znajdują się w zestawie ze sprzętem.
Kupując kijki warto mieć na uwadze, że dobrej jakości sprzęt ma wymienne elementy. Dzięki temu w razie zużycia się lub uszkodzenia któregoś z nich nie trzeba kupować nowego zestawu.
Przeczytaj też: Czym się kierować przy wyborze turystycznego plecaka? Podpowiadamy
Zdjęcie główne: Jacek Chabraszewski/ adobestock.com