Polecamy

4 lektury o górach, które powinna mieć w swojej biblioteczce każda miłośniczka wędrówek na wysokościach

|
|
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Góry każdemu z nas kojarzą się z bezkresną wolnością, swobodą i pięknem natury. Jednak oprócz zachwytu mogą także budzić uczucie przerażenia, zwłaszcza w połączeniu z nieprzewidywalną pogodą. 

Być może dlatego też fascynują one tyle osób. Należysz do jednej z nich? Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy w tym miejscu 4 najbardziej interesujące pozycje literackie właśnie o górach!

Książki o górach na polskim rynku wydawniczym 

Choć mogłoby się wydawać, że góry są tematem, który interesuje wyłącznie nielicznych, książki o nich stanowią spory procent oferty polskich wydawnictw. Są one najczęściej w reportażami, relacjami z wypraw wysokogórskich czy wywiadami i biografiami najwybitniejszych alpinistów i nie tylko. 

Sięgają po nie zarówno zawodowcy, jak i amatorzy, miłośnicy swobody i poczucia wolności, jakie daje wspinanie się po bezkresnych szczytach. Dzięki tego typu książkom ich czytelnicy są w stanie poczuć emocje towarzyszące bohaterom i przenieść się na zaśnieżone, niebezpieczne szczyty. Niekiedy nawet pokochać je tak, że zainspirowani lekturą, sami ruszają na wyprawy!

4 ciekawe książki o górach

  1. “Wszystko za góry” – Jon Krakauer

Książka Wszystko za góry opowiada o historii komercyjnej wyprawy na Everest w 1996 roku, podczas której zginęło osiem osób. Wśród ocalałych znalazł się autor – Jon Krakauer, który postanowił spisać tę historię. Opisał on ze swojego punktu widzenia kulisty wyprawy, która odbiła się głośnym echem w mediach, dzięki czemu książka trafiła na listę bestsellerów, wywołując przy tym niemało kontrowersji. “Wszystko za góry” stało się także inspiracją do nakręcenia w 2015 roku filmu pod tytułem Everest. 

  1. “Broad Peak. Niebo i piekło” –  Bartek Dobroch i Przemysław Wilczyński

Kolejna pozycja to książka polskich autorów, która opowiada o wyprawie z 5 marca 2013 roku na Broad Peak, która zakończyła się tragicznym finałem dla jej dwóch uczestników: Macieja Berbeki i Tomasza Kowalskiego. 

Zdarzenie to było głośno omawiane w mediach, nie zabrakło po nim także oskarżeń kierowanych w stronę organizatorów, a także samych uczestników. Autorzy postanowili więc zdradzić jej szczegóły, opisując w swojej książce tę historię, dając jednocześnie do myślenia, ile może kosztować miłość do gór, i że czasem ceną jest życie. 

  1. “Przeżyć. Moja tragedia na Nanga Parbat” – Elisabeth Revol 

Każdy z nas pamięta głośną tragedię, kiedy w 2018 roku po zdobyciu szczyty Nanga Parbat przez autorkę książki i Tomasza Mackiewicza, Tomasz nie powrócił z niej. Wydarzenie to było szeroko relacjonowane w mediach, a wiele osób zarzucało samej Revol samolubność i to, że pozostawiła towarzysza na pewną śmierć. 

W swojej książce Revol opisuje więc przebieg wyprawy ze swojej perspektywy, traktując ją jako swoistego rodzaju terapię po tragicznym wydarzeniu i oferując jednocześnie czytelnikowi obraz całej sytuacji, bez medialnej otoczki, jaka towarzyszyła jej w tamtym czasie. 

  1. “Na jednej linie” – Wanda Rutkiewicz 

Ostatnia pozycja to biografia wybitnej polskiej himalaistki Wandy Rutkiewicz, która w 1978 roku zdobyła Everest. Opowiada ona o życiu oraz tym, co trzeba poświęcić w imię miłości do gór. Książka przedstawia zapisy z wypraw Wandy Rutkiewicz i pokazuje, jak silny trzeba mieć charakter, aby dokonywać tego, co udało jej się osiągnąć w himalaizmie. Pozycja wręcz obowiązkowa dla miłośników gór i ciekawych tego, jak wygląda życie poświęcone wspinaczce wysokogórskiej.

Lektury dodatkowe

Wśród pozycji wartych przeczytania wymienić dodatkowo można takie tytuły jak: “Kukuczka. Opowieść o najsilniejszym polskim himalaiście”, “Góry. Stan umysłu” czy też “Potęga Gór”, zbiór ponad 500 wypowiedzi miłośników wspinaczki.

Przeczytaj też: Gwiazdy pokochały skitour. Sprawdzamy dlaczego warto uprawiać ten sport

Zdjęcie główne: Koshevaya_k/ pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Tagi
Rekomendowane
Jak specjalistyczne instalacje do termicznego przekształcania pomagają w bezpiecznym utylizowaniu odpadów medycznych?
|
Jak specjalistyczne instalacje do termicznego przekształcania pomagają w bezpiecznym utylizowaniu odpadów medycznych?
Odkryj, jak specjalistyczne instalacje do termicznego przekształcania pomagają w bezpiecznym utylizowaniu odpadów medycznych. Dowiedz się więcej o korzyściach dla środowiska naturalnego.
Ekskluzywne akcesoria biurowe – historia i znaczenie limitowanych edycji piór wiecznych
|
Ekskluzywne akcesoria biurowe – historia i znaczenie limitowanych edycji piór wiecznych
Odkryj fascynujący świat ekskluzywnych akcesoriów biurowych, ze szczególnym naciskiem na wieczne pióra limitowanych edycji. Przeczytaj o ich historii i znaczeniu w kulturze i sztuce.
Jak składniki odżywcze, takie jak kolagen i kwas hialuronowy, wpływają na zdrowie i elastyczność skóry?
|
Jak składniki odżywcze, takie jak kolagen i kwas hialuronowy, wpływają na zdrowie i elastyczność skóry?
Dowiedz się, jak składniki odżywcze, takie jak kolagen i kwas hialuronowy, poprawiają kondycję skóry, zwiększają jej elastyczność i promują zdrowy wygląd.