Góry każdemu z nas kojarzą się z bezkresną wolnością, swobodą i pięknem natury. Jednak oprócz zachwytu mogą także budzić uczucie przerażenia, zwłaszcza w połączeniu z nieprzewidywalną pogodą.
Być może dlatego też fascynują one tyle osób. Należysz do jednej z nich? Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy w tym miejscu 4 najbardziej interesujące pozycje literackie właśnie o górach!
Choć mogłoby się wydawać, że góry są tematem, który interesuje wyłącznie nielicznych, książki o nich stanowią spory procent oferty polskich wydawnictw. Są one najczęściej w reportażami, relacjami z wypraw wysokogórskich czy wywiadami i biografiami najwybitniejszych alpinistów i nie tylko.
Sięgają po nie zarówno zawodowcy, jak i amatorzy, miłośnicy swobody i poczucia wolności, jakie daje wspinanie się po bezkresnych szczytach. Dzięki tego typu książkom ich czytelnicy są w stanie poczuć emocje towarzyszące bohaterom i przenieść się na zaśnieżone, niebezpieczne szczyty. Niekiedy nawet pokochać je tak, że zainspirowani lekturą, sami ruszają na wyprawy!
Książka Wszystko za góry opowiada o historii komercyjnej wyprawy na Everest w 1996 roku, podczas której zginęło osiem osób. Wśród ocalałych znalazł się autor – Jon Krakauer, który postanowił spisać tę historię. Opisał on ze swojego punktu widzenia kulisty wyprawy, która odbiła się głośnym echem w mediach, dzięki czemu książka trafiła na listę bestsellerów, wywołując przy tym niemało kontrowersji. “Wszystko za góry” stało się także inspiracją do nakręcenia w 2015 roku filmu pod tytułem Everest.
Kolejna pozycja to książka polskich autorów, która opowiada o wyprawie z 5 marca 2013 roku na Broad Peak, która zakończyła się tragicznym finałem dla jej dwóch uczestników: Macieja Berbeki i Tomasza Kowalskiego.
Zdarzenie to było głośno omawiane w mediach, nie zabrakło po nim także oskarżeń kierowanych w stronę organizatorów, a także samych uczestników. Autorzy postanowili więc zdradzić jej szczegóły, opisując w swojej książce tę historię, dając jednocześnie do myślenia, ile może kosztować miłość do gór, i że czasem ceną jest życie.
Każdy z nas pamięta głośną tragedię, kiedy w 2018 roku po zdobyciu szczyty Nanga Parbat przez autorkę książki i Tomasza Mackiewicza, Tomasz nie powrócił z niej. Wydarzenie to było szeroko relacjonowane w mediach, a wiele osób zarzucało samej Revol samolubność i to, że pozostawiła towarzysza na pewną śmierć.
W swojej książce Revol opisuje więc przebieg wyprawy ze swojej perspektywy, traktując ją jako swoistego rodzaju terapię po tragicznym wydarzeniu i oferując jednocześnie czytelnikowi obraz całej sytuacji, bez medialnej otoczki, jaka towarzyszyła jej w tamtym czasie.
Ostatnia pozycja to biografia wybitnej polskiej himalaistki Wandy Rutkiewicz, która w 1978 roku zdobyła Everest. Opowiada ona o życiu oraz tym, co trzeba poświęcić w imię miłości do gór. Książka przedstawia zapisy z wypraw Wandy Rutkiewicz i pokazuje, jak silny trzeba mieć charakter, aby dokonywać tego, co udało jej się osiągnąć w himalaizmie. Pozycja wręcz obowiązkowa dla miłośników gór i ciekawych tego, jak wygląda życie poświęcone wspinaczce wysokogórskiej.
Wśród pozycji wartych przeczytania wymienić dodatkowo można takie tytuły jak: “Kukuczka. Opowieść o najsilniejszym polskim himalaiście”, “Góry. Stan umysłu” czy też “Potęga Gór”, zbiór ponad 500 wypowiedzi miłośników wspinaczki.
Przeczytaj też: Gwiazdy pokochały skitour. Sprawdzamy dlaczego warto uprawiać ten sport
Zdjęcie główne: Koshevaya_k/ pexels.com