Polecamy

4 lektury o górach, które powinna mieć w swojej biblioteczce każda miłośniczka wędrówek na wysokościach

|
|
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Góry każdemu z nas kojarzą się z bezkresną wolnością, swobodą i pięknem natury. Jednak oprócz zachwytu mogą także budzić uczucie przerażenia, zwłaszcza w połączeniu z nieprzewidywalną pogodą. 

Być może dlatego też fascynują one tyle osób. Należysz do jednej z nich? Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy w tym miejscu 4 najbardziej interesujące pozycje literackie właśnie o górach!

Książki o górach na polskim rynku wydawniczym 

Choć mogłoby się wydawać, że góry są tematem, który interesuje wyłącznie nielicznych, książki o nich stanowią spory procent oferty polskich wydawnictw. Są one najczęściej w reportażami, relacjami z wypraw wysokogórskich czy wywiadami i biografiami najwybitniejszych alpinistów i nie tylko. 

Sięgają po nie zarówno zawodowcy, jak i amatorzy, miłośnicy swobody i poczucia wolności, jakie daje wspinanie się po bezkresnych szczytach. Dzięki tego typu książkom ich czytelnicy są w stanie poczuć emocje towarzyszące bohaterom i przenieść się na zaśnieżone, niebezpieczne szczyty. Niekiedy nawet pokochać je tak, że zainspirowani lekturą, sami ruszają na wyprawy!

4 ciekawe książki o górach

  1. “Wszystko za góry” – Jon Krakauer

Książka Wszystko za góry opowiada o historii komercyjnej wyprawy na Everest w 1996 roku, podczas której zginęło osiem osób. Wśród ocalałych znalazł się autor – Jon Krakauer, który postanowił spisać tę historię. Opisał on ze swojego punktu widzenia kulisty wyprawy, która odbiła się głośnym echem w mediach, dzięki czemu książka trafiła na listę bestsellerów, wywołując przy tym niemało kontrowersji. “Wszystko za góry” stało się także inspiracją do nakręcenia w 2015 roku filmu pod tytułem Everest. 

  1. “Broad Peak. Niebo i piekło” –  Bartek Dobroch i Przemysław Wilczyński

Kolejna pozycja to książka polskich autorów, która opowiada o wyprawie z 5 marca 2013 roku na Broad Peak, która zakończyła się tragicznym finałem dla jej dwóch uczestników: Macieja Berbeki i Tomasza Kowalskiego. 

Zdarzenie to było głośno omawiane w mediach, nie zabrakło po nim także oskarżeń kierowanych w stronę organizatorów, a także samych uczestników. Autorzy postanowili więc zdradzić jej szczegóły, opisując w swojej książce tę historię, dając jednocześnie do myślenia, ile może kosztować miłość do gór, i że czasem ceną jest życie. 

  1. “Przeżyć. Moja tragedia na Nanga Parbat” – Elisabeth Revol 

Każdy z nas pamięta głośną tragedię, kiedy w 2018 roku po zdobyciu szczyty Nanga Parbat przez autorkę książki i Tomasza Mackiewicza, Tomasz nie powrócił z niej. Wydarzenie to było szeroko relacjonowane w mediach, a wiele osób zarzucało samej Revol samolubność i to, że pozostawiła towarzysza na pewną śmierć. 

W swojej książce Revol opisuje więc przebieg wyprawy ze swojej perspektywy, traktując ją jako swoistego rodzaju terapię po tragicznym wydarzeniu i oferując jednocześnie czytelnikowi obraz całej sytuacji, bez medialnej otoczki, jaka towarzyszyła jej w tamtym czasie. 

  1. “Na jednej linie” – Wanda Rutkiewicz 

Ostatnia pozycja to biografia wybitnej polskiej himalaistki Wandy Rutkiewicz, która w 1978 roku zdobyła Everest. Opowiada ona o życiu oraz tym, co trzeba poświęcić w imię miłości do gór. Książka przedstawia zapisy z wypraw Wandy Rutkiewicz i pokazuje, jak silny trzeba mieć charakter, aby dokonywać tego, co udało jej się osiągnąć w himalaizmie. Pozycja wręcz obowiązkowa dla miłośników gór i ciekawych tego, jak wygląda życie poświęcone wspinaczce wysokogórskiej.

Lektury dodatkowe

Wśród pozycji wartych przeczytania wymienić dodatkowo można takie tytuły jak: “Kukuczka. Opowieść o najsilniejszym polskim himalaiście”, “Góry. Stan umysłu” czy też “Potęga Gór”, zbiór ponad 500 wypowiedzi miłośników wspinaczki.

Przeczytaj też: Gwiazdy pokochały skitour. Sprawdzamy dlaczego warto uprawiać ten sport

Zdjęcie główne: Koshevaya_k/ pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Tagi
Rekomendowane
Z czym najlepiej łączyć lnianą koszulę męską? Praktyczne porady i inspiracje
|
Z czym najlepiej łączyć lnianą koszulę męską? Praktyczne porady i inspiracje
Odkryj tajemnice stylizacji męskiej koszuli lnianej. Przeczytaj nasz przewodnik i zainspiruj się na sezon letni!
Jak personalizowany grawer na karafce może stać się niezapomnianym prezentem?
|
Jak personalizowany grawer na karafce może stać się niezapomnianym prezentem?
Personalizowany grawer na karafce to unikalny upominek pełen emocji. Dowiedz się, jak taki prezent może stać się wyjątkowym symbolem na specjalne okazje.
Czy znasz historię damskiej koszuli?
|
Czy znasz historię damskiej koszuli?
Z bielizny chowanej pod gorsetowymi sukniami do obowiązkowego elementu garderoby. Historia damskiej koszuli była dość burzliwa, ale dziś wiele kobiet nie wyobraża sobie bez niej swojej szafy.