Odpowiednio dobrane okulary przeciwsłoneczne nie tylko są świetnym dopełnieniem wielu stylizacji, ale przede wszystkim chronią nasze oczy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Co najważniejsze, zapobiegają pojawianiu się zmarszczek w okolicach oczu. Podpowiadamy, czym kierować się przy zakupie okularów przeciwsłonecznych.
Dla wielu kobiet okulary przeciwsłoneczne są nieodłącznym towarzyszem, zwłaszcza wiosną i latem – choć, gdy jesienią i zimą przebijają się promienie słońca, też warto mieć je przy sobie. Nazywane przez wiele, zwłaszcza młodych, pań „oksami”, są stylowym dodatkiem, bardzo często dopełniającym całą stylizację.
Jednak ich głównym celem jest przede wszystkim ochrona naszych oczu przed działaniem szkodliwych promieni UV, a także przed kurzem czy wszelkimi pyłkami. Noszenie okularów przeciwsłonecznych korzystnie wpływa też na niezwykle delikatną i wrażliwą skórę wokół oczu. Kiedy nie mamy latem ochrony w postaci okularów, to przez nadmierne mrużenie szybciej możemy dorobić się zmarszczek. Jednak nim zdecydujemy się na ich zakup – powinnyśmy poznać kilka istotnych zasad, którymi warto się kierować przy ich wyborze.
Okulary, które można nabyć na targach czy w odzieżowych sieciówkach, warto potraktować wyłącznie jako modowy dodatek, gadżet do uzupełnienia swojej stylizacji. Nie mamy się co łudzić, że takie okulary ochronią nasze oczy przed niekorzystnym działaniem słońca. Kiedy chcemy, by okulary faktycznie chroniły oczy – powinnyśmy zainwestować w takie, które mają odpowiednie filtry zabezpieczające oczy przed szkodliwymi promieniami UV. Oznakowanie trzeba sprawdzać na okularach, czy faktycznie zawierają szkła chroniące przed promieniowaniem słonecznym.
Nie zapominaj o tym, że dobrej jakości przeciwsłoneczne okulary powinny posiadać znak „CE”, który informuje, że zostały one wyprodukowane zgodnie ze standardami bezpieczeństwa Unii Europejskiej.
Każde dobre okulary przeciwsłoneczne posiadają też określony poziom przyciemnienia szkieł. Jest on zazwyczaj oznaczony po wewnętrznej stronie okularów. Standardowo wyróżniamy cztery poziomy przyciemnienia soczewek, które określają właśnie poziom ochrony oczu przed szkodliwym promieniowaniem emitowanym przez mocno grzejące – zwłaszcza latem – słońce. Mowa o niskim, umiarkowanym, wysokim i bardzo wysokim stopniu zaciemnienia.
Kupowanie okularów przeciwsłonecznych „na oko”, to najgorsze, co możesz zrobić. To ważna rzecz i podobnie jak z kupowaniem ubrań, okulary też warto dopasować, chociażby do kształtu swojej twarzy.
Nim zdecydujesz się na zakup, to przymierz co najmniej kilka upatrzonych wcześniej modeli. Dzięki temu nie podejmiesz pochopnej decyzji i na spokojnie dobierzesz kształt oprawek do twarzy, ale przede wszystkim sprawdzisz, czy okulary przeciwsłoneczne dobrze przylegają i czy są wygodne.
Wiadomo, że przy zakupie wszelkich akcesoriów powinniśmy stawiać na ich jakość. Tak samo jest w przypadku wyboru okularów przeciwsłonecznych. Te, które będą dobrej jakości, czyli z filtrami i atestami, posłużą nam zdecydowanie dłużej, niż tylko przez jeden wakacyjny sezon.
Gdy więc decydujesz się na zakup okularów, dokładnie przyjrzyj się, czy są starannie wykonane. Warto też pamiętać, że w przypadku okularów przeciwsłonecznych, wyższa cena zazwyczaj oznacza również wyższą jakość. Opłaca się wydać odrobinę więcej pieniędzy, żeby mieć pewność, że nasze oczy będą w stu procentach chronione przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.
Przeczytaj też: Czym się kierować kupując walizkę?
Zdjęcie główne: Jeremy Moeller/ Getty Images Entertainment/ Getty Images