Polecamy

Na czym polega profilaktyka malarii?

|
|
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Malaria to choroba tropikalna, znana również pod nazwą zimnica. Jest to bardzo niebezpieczna choroba przenoszona przez samice komarów z rodzaju Anopheles. Przebieg tej choroby jest bardzo ciężki, a w 20% przypadków śmiertelny. Na czym polega profilaktyka malarii? Jak się przed nią chronić? Podpowiadamy!

Na czym polega malaria i skąd się bierze?

Malaria, dawniej nazywana również febrą, to choroba wywoływana przez pasożyty typu Plasmodium. Gatunków tego pasożyta jest aż pięć, jednak tylko dwa z nich są najbardziej niebezpieczne dla człowieka. Są to Plasmodium falciparum oraz Pasmodium vivax. Do zakażenia za pośrednictwem ukąszenia przez komary najczęściej dochodzi w krajach Afryki, które znajdują na północ od Sahary, a choroba tam potrafi zbierać swoje żniwo nawet przez cały rok, w innych miejscach jedynie sezonowo.

Jakie są objawy malarii?

Pierwsze fazy malarii przebiegają zwykle niemal niezauważalnie. Kojarzone są one raczej z objawami grypy. Jest to czas, w którym dopiero następuje okres wylęgania się malarii i trwa on od kilku do kilkudziesięciu dni. Dopiero później mogą pojawić się dreszcze, gorączki falujące, bóle głowy, obfite poty, czy ogólne osłabienie organizmu. Nieleczona lub źle leczona malaria prowadzi do niebezpiecznych dla zdrowia powikłań, które często prowadzą do śmierci. Może dojść do obrzęku mózgu, niewydolności oddechowej, czy innych narządów wewnętrznych. Dlatego tak ważne jest, aby nie tylko szybko zdiagnozować chorobę, lecz także się przed nią odpowiednio zabezpieczyć.

Ochrona przed zakażeniem

Aby zmniejszyć ryzyko zakażenia malarią, warto przed podróżą wdrożyć pewne zabezpieczenia. Warto profilaktycznie przyjmować leki przeciwmalaryczne i to najlepiej tuż przed wyjazdem. Są to lekarstwa dostępne wyłącznie na receptę. Na stronie Receptomat.pl możesz w szybki sposób zdobyć e-receptę na tego typu medykamenty. Wystarczy wypełnić kwestionariusz, a po kilku lub kilkudziesięciu minutach lekarz wypisze receptę online. Profilaktyczne zażywanie leków przeciwmalarycznych jest bardzo kluczowe, jeśli obawiamy się zakażeniem malarią, ponieważ może wzmocnić organizm przed patogenem. Będąc już w miejscu docelowym naszej podróży, warto zadbać o to, aby pomieszczenia, w których przebywamy, były klimatyzowane a nocą okna szczelnie zamykane lub chronione moskitierą. Warto również używać środków, które odstraszają komary i mieć pełny ubiór.

Profilaktyka malarii – na czym polega?

Profilaktyka malarii to zapobiegawcze przyjmowanie lekarstw w niewielkich dawkach. Dzięki temu malaria nie może się rozwijać ani rozmnażać w naszym organizmie. Zaleca się wizytę lekarską przed wyjazdem do krajów, w których występuje malaria lub przyjęcie leków malarycznych przed wyjazdem, a także w trakcie podróży. Pod żadnym pozorem nie wolno przerywać profilaktyki nawet po powrocie do kraju. Nie chroni to całkowicie przed chorobą, ale może załagodzić objawy i znacznie zmniejszyć ryzyko przypadku śmiertelnego. Ponieważ takie leki nie mogą być przyjmowane przez kobiety w ciąży oraz dzieci, odradza się takich wyjazdów tej grupie osób. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie Receptomat.

W zależności od typu występującego pasożyta, zalecenia lekarza podróży może być zupełnie innego. W krajach charakteryzujących się niskim ryzykiem zakażenia wystarczą zwykle środki chroniące przed komarami. W przypadku krajów o wysokim ryzyku zaleca się profilaktyczne przyjmowanie różnych preparatów w zależności od lokalnej wrażliwości pasożyta. Istnieją regularnie aktualizowane mapy z podzieleniem na strefy występowania danego rodzaju patogenu, które mogą pomóc w ustaleniu odpowiedniego zabezpieczenia.

Fot.:Wolfgang Hasselmann/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jaki obrus lub serwetę wybrać na Boże Narodzenie, a jaki na Wielkanoc?
|
Jaki obrus lub serwetę wybrać na Boże Narodzenie, a jaki na Wielkanoc?
Święta Bożego Narodzenia oraz Wielkiej Nocy to czas radości, miłości i spotkań z rodziną. To także okazja do dekorowania domu, w tym stołu, który będzie miejscem dla najważniejszych posiłków w trakcie świąt. Wybór odpowiedniego obrusa lub serwety może wpłynąć na atmosferę świątecznego stołu i uczynić go jeszcze bardziej uroczystym.
Deskorolka – podpowiadamy, czym się kierować przy jej zakupie
|
Deskorolka – podpowiadamy, czym się kierować przy jej zakupie
Planujesz zakup deskorolki? Sprawdź, jaką warto wybrać!
6 najpiękniejszych miast na świecie
|
6 najpiękniejszych miast na świecie
Świat jest piękny! Poznaj najpiękniejsze miasta na świecie, które warto odwiedzić