Polecamy

Jazda na rolkach – dlaczego warto ją uprawiać?

|
|
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Gdy robi się ciepło – wiele osób decyduje się poćwiczyć na świeżym powietrzu. Niegdyś królowała jazda na rowerze, a w ostatnich latach coraz popularniejsze są rolki – nic dziwnego, mają wiele zalet!

Wiosną i latem chętnie uprawiamy sporty na świeżym powietrzu. To doskonała okazja, by się dotlenić, poprawić swoją kondycję i miło spędzić czas. Od lat ogromną popularnością cieszy się jazda na rowerze, jednak w ostatnim czasie można zauważyć coraz więcej miłośników rolek. Nic dziwnego, zdaniem niektórych nic tak nie odpręża, jak właśnie „osiem kółek”. A do tego tzw. buty z kółkami są znacznie tańsze niż rower i nie trzeba mieć wiele miejsca, by je trzymać. 

Rolki nie tylko dla najmłodszych!

Kiedyś utarło się, że na rolkach jeżdżą głównie dzieci. To błąd! Otóż sport ten jest doskonałą propozycją dla każdego, kto lubi się ruszać, a przy tym nie chce (lub nie może) obciążać stawów. Poza tym jazda na ośmiu kółkach przynosi niesamowite efekty. 

Osoby dorosłe, które często nie wiedzą, jak zacząć jeździć, mogą poszukać w swoich miastach miejsc do nauki. Często latem można uczyć się na miejscach, gdzie zimą są lodowiska. W tzw. wrotkarniach z reguły można wypożyczyć nie tylko wrotki, ale i rolki, a do tego skorzystać z pomocy instruktora, który nauczy nas podstaw tego sportu. 

Idealne do spalenia tkanki tłuszczowej

Jazda na rolkach to świetna propozycja dla osób, które chcą schudnąć. Dzięki takiemu treningowi mięśnie wykorzystują energię, która powstaje podczas spalania kwasów tłuszczowych uwalnianych w procesie lipolizy z tkanki tłuszczowej. Do uruchomienia tego procesu w naszym organizmie potrzebujemy około 35 minut jazdy w umiarkowanym tempie. Eksperci szacują, że w ciągu godziny można spalić od 300 do 700 kalorii (jest to zależne od tempa jazdy, indywidualnych predyspozycji jeżdżącego oraz masy ciała). 

Poprawa kondycji, równowagi i koordynacji

Jazda na rolkach poprawia również kondycję i wytrzymałość. Szczególnie, gdy jeździmy szybko i w trudnych warunkach (np. pod górkę) – wówczas serce silniej pompuje krew, a nasz organizm jest znacznie lepiej dotleniony, zwiększając tym samym swoją wydolność. Jeśli regularnie będziemy korzystać z tzw. ośmiu kółek, to z pewnością zauważymy, iż lepiej utrzymujemy równowagę. A to z kolei niewątpliwie może przełożyć się korzystnie na uprawianie wielu innych aktywności fizycznych. Lepsza jest także koordynacja ruchowa (czyli współdziałanie mięśni i układu nerwowego), dzięki czemu łatwiej opanowujemy wykonywanie licznych czynności. 

fot. Gustavo Almeida/ pexels.com

Zdrowsze stawy i mocne mięśnie

Rolki dają tak samo dobry efekt, jak bieganie, aczkolwiek nie obciążają tak stawów kolanowych czy skokowych, jak typowy jogging. Gdy jeździmy – nie uderzamy bezpośrednio stopami o ziemię, więc oszczędzamy swoje stawy. 

Jazda na ośmiu kółkach angażuje wszystkie mięśnie pośladkowe, mięśnie brzucha i grzbietu. Dzięki temu stają się dużo mocniejsze. Poprawia się także napięcie skóry i krążenie na pośladkach, udach i brzuchu. Skóra w tych miejscach jest jędrniejsza, a ewentualny cellulit mniejszy (bądź znika całkowicie!)

Okazja do przebywania na świeżym powietrzu

Każda aktywność na świeżym powietrzu niesie ze sobą wiele korzyści. Poprawia się nasze samopoczucie (szczególnie, gdy jest ładna pogoda). Słońce wzmaga produkcję witaminy D, dzięki czemu mamy mocniejsze kości i jesteśmy bardziej odporni na przeziębienia. Świeże powietrze sprawia także, że nasz mózg pracuje lepiej i efektywniej, a do tego łatwiej się nam później skoncentrować. 

Można jeździć z kimś lub samodzielnie

Zaletą jazdy na rolkach jest to, że możemy jeździć samodzielnie lub z kimś – w zależności od chęci i nastroju. Także sport ten może być więc doskonałą okazją do aktywnego spędzenia czasu z przyjaciółmi bądź czasem, gdy możemy się wyciszyć.

Przeczytaj też: Trzy treningi online, które pomogą Ci uzyskać bikini body i sprawią dużą frajdę

Zdjęcie główne: Laura Stanley/ pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak terapia falą uderzeniową może pomóc w leczeniu bólów stawów?
|
Jak terapia falą uderzeniową może pomóc w leczeniu bólów stawów?
Dowiedz się więcej o terapii falą uderzeniową: nieinwazyjnym rozwiązaniu, które cieszy się rosnącą popularnością w leczeniu bólów stawów. Poznaj naukowe dowody i realne korzyści.
Jak dobrze dobrać garnitur dla chłopca na chrzest?
|
Jak dobrze dobrać garnitur dla chłopca na chrzest?
Poznaj nasze profesjonalne porady dotyczące wyboru idealnego garnituru dla chłopca na uroczystość chrztu. Dowiedz się, które elementy zwracają na siebie uwagę i jakie trendy są aktualnie na topie.
Przez dekady w starych ciuchach – jak moda przeszłości wpływa na dzisiejsze trendy
|
Przez dekady w starych ciuchach – jak moda przeszłości wpływa na dzisiejsze trendy
Podróż w czasie przez trendy modowe minionych dekad. Zrozumienie, jak klasyczne style i vintage paradoksalnie definiują i wpływają na współczesną modę.