Nasza skóra potrzebuje w okresie zimowym szczególnej pielęgnacji i ochrony przed wiatrem i mrozem. Ma to istotne znaczenie, zwłaszcza jeśli wybieramy się na stok pojeździć na nartach czy desce snowboardowej. Dlatego przed taką wyprawą warto zaopatrzyć się w specjalne kosmetyki.
Pielęgnacja skóry zimą (zwłaszcza podczas uprawiania sportów zimowych, gdzie często panują warunki niezbyt sprzyjające naszej cerze) nie należy do najłatwiejszych. Na stokach jest niska temperatura i wieje wiatr. Nie wolno także lekceważyć słońca, nawet zimą. Co więc zrobić, by skutecznie, ale przede wszystkim bezpiecznie chronić skórę podczas zimowych szaleństw na stoku?
Oto kilka cennych wskazówek, jak najlepiej chronić skórę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi panującymi na stoku.
Nasza skóra, a szczególnie skóra twarzy mocniej reaguje na niskie temperatury, ponieważ zawiera znacznie więcej receptorów zimna niż ciepła. Dlatego im na zewnątrz jest chłodniej, tym wolniej pracują skórne gruczoły łojowe, a to powoduje utratę wody z organizmu. Zaś pod wpływem samego zimna zwężają się naczynia krwionośne, więc w efekcie skóra jest mniej dotleniona. Cera potrzebuje zimą odżywczych kremów, które zapewniają jej dodatkową ochronę i nawilżenie. Konsystencja kremu na zimę powinna być gęstsza, ponieważ tworzy wtedy na skórze warstwę ochronną.
Wybierając kosmetyk, który będziemy stosowali podczas zimowych szaleństw warto sprawdzić, czy zawiera on ceramidy. Są to związki chemiczne z grupy lipidów, które doskonale uszczelniają naskórek i zapobiegają odparowaniu wody. Do tego w składzie kremu powinien też się znaleźć składnik NMF, czyli naturalny czynnik nawilżający, kwas hialuronowy oraz oleje roślinne i mineralne np. z wiesiołka, awokado czy oleju słonecznikowego i oczywiście witamina A oraz E.
Nie tylko w okresie letnim powinniśmy pamiętać o kremach z filtrem. Zimą, szczególnie w wysokich partiach górskich, na stokach, promieniowanie UV jest równie silne, jak w porze letniej. Dzieje się tak, ponieważ promieniowanie UV dociera do Ziemi, przenikając przez grubą warstwę chmur, a nawet naskórek, przez co dociera do komórek i negatywnie wpływa na ich DNA. Krem ochronny powinien mieć filtr minimum SPF 30, jednak najlepiej i najbezpieczniej stosować krem na zimę z filtrem 50. Warto pamiętać, by krem z filtrem do twarzy nałożyć mniej więcej 30 minut przed wyjściem na stok, a po nim zaaplikować jeszcze krem natłuszczający.
Usta są bardzo wrażliwe na działanie niskich temperatur. Zazwyczaj w takich warunkach mają skłonności do pierzchnięcia, zwłaszcza gdy oblizujemy je non stop na mrozie. Dlatego koniecznie zaopatrz się w pomadkę ochronną do ust z wysokim filtrem SPF. Najlepiej ją mieć w kieszeni kurtki, by móc użyć w razie potrzeby. Taka pomadka ochronna do ust powinna mieć w składzie witaminę A oraz witaminę B5, które łagodzą stany zapalne i przyspieszają gojenie niewielkich ran oraz regenerują naruszony przez mróz naskórek.
Bardzo wrażliwa i cienka skóra wokół oczu wymaga specjalnej ochrony, ponieważ jest bardzo podatna na wysuszenie. Aby uniknąć podrażnień tej okolicy, nasza skóra wokół oczu powinna być odpowiednio zabezpieczona tłustym i gęstym kremem. Na stoku słońce, wiatr i śnieg również działają niekorzystnie na same oczy, dlatego ważne jest zaopatrzenie się w gogle lub okulary narciarskie z funkcją ochrony przed promieniowaniem UV oraz wiatrem. Nie zapominajmy, że zbyt częsta ekspozycja oczu na działanie promieni słonecznych może doprowadzić nawet do tzw. ślepoty śnieżnej.
Przeczytaj też: Najbardziej stylowe miejsca w Europie, które powinny znaleźć się na mapie każdej it-girl
Zdjęcie główne: Gustavo Fring/ pexels.com