Polecamy

Miasta w Polsce, które warto odwiedzić latem

|
|
Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Myśląc o sezonie letnim i miastach do odwiedzenia w czasie urlopu, często wybieramy te zagraniczne, zapominając, że Polskie miejscowości mają mnóstwo do zaoferowania. Kraków, Łódź, Warszawa czy Wrocław – w każdym z nich spędzimy cudowne chwile.

Kraków

Jedno z najstarszych miast Polski, Kraków był zamieszkany już w VII wieku. Ponieważ miasto uniknęło większości zniszczeń II wojny światowej, które spadły na inne polskie miejscowości, krakowskie Stare Miasto nadal zachowuje swoją oszałamiającą średniowieczną architekturę. Zamek na Wawelu i zabytkowa dzielnica Kazimierz – znana również jako Stara Dzielnica Żydowska – są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W Krakowie znajduje się około 40 parków miejskich, w tym XIX-wieczne Planty krakowskie, liczące 21 hektarów i tworzące zielony pierścień wokół centrum miasta oraz Lasek Wolski, który oferuje szlaki piesze i rowerowe na dużym obszarze leśnym zaledwie kilka minut od centrum miasta.

W deszczowe dni koniecznie trzeba zobaczyć 28 krakowskich muzeów, zwłaszcza Państwowe Zbiory Sztuki na Wawelu, gdzie zwiedzający mogą również zobaczyć meble z danej epoki, ogromną kolekcję flamandzkich gobelinów, królewskie klejnoty oraz kolekcję broni i zbroi do XV wieku.

Niezwykłe, dogłębne spojrzenie na starożytny Kraków i jego ulice można znaleźć Muzeum Historycznym Miasta Krakowa Podziemia Rynku.

Wiele głównych atrakcji znajduje się poza miastem i są popularne jako wycieczki jednodniowe. Godne uwagi miejsca to najstarsza na świecie działająca kopalnia soli Wieliczka, obozy koncentracyjne Auschwitz-Birkenau oraz Tatry i park narodowy.

Łódź

Łódź, która historycznie była miastem przemysłowym, jest najczęściej omijana przez turystów na rzecz bardziej popularnych polskich miast, Krakowa, Warszawy czy Wrocławia. W mieście jest jednak wiele fascynujących i pięknych rzeczy do zobaczenia, niezależnie od tego, czy wolisz zakupy, zwiedzanie parków czy poznanie historii miasta. 

Jeśli lubisz zarówno zakupy, jak i historię, zdecydowanie powinieneś przyjechać do Manufaktury. Centrum handlowe zlokalizowane jest w pięknych ceglanych budynkach dawnego XIX-wiecznego osiedla przemysłowego, które należało do magnata włókienniczego Izraela Poznańskiego i warte jest zwiedzenia. Do przejrzenia jest 240 sklepów i butików, a także wiele restauracji, kino, puby, salony fryzjerskie, teatry, centrum fitness, kręgielnia, centrum gier oraz interaktywne muzeum nauki i techniki. Znajduje się tu również Muzeum Fabryki, które szczegółowo opisuje historię dawnego obszaru przemysłowego i ogólnie przemysłu włókienniczego. Jeśli szukasz innych galerii, poczytaj o centrum handlowym Port Łódź na stronie https://lodz.travel/turystyka/co-zobaczyc/zielona-lodz/miejski-ogrod-zoologiczny/

W Łodzi jest mnóstwo wspaniałych parków, w których można spacerować z psem, opalać się czy urządzać piknik. Jeśli masz czas, spróbuj odwiedzić je wszystkie. Jeśli musisz wybierać, to koniecznie zajrzyj do Parku Mickiewicza. Nie jest zbyt daleko od centrum miasta i szczyci się dużym jeziorem z wyspą i terenem parkowym. Istnieje tutaj duży amfiteatr, w którym latem od czasu do czasu odbywają się koncerty lub przedstawienia. Park jest również piękny wiosną, kiedy kwitną wszystkie kwiaty. Odwiedź także Miejski Ogród Zoologiczny, o którym więcej dowiesz się na stronie https://lodz.travel/turystyka/co-zobaczyc/zielona-lodz/miejski-ogrod-zoologiczny/

Ulica Piotrkowska to serce Łodzi o długości pięciu kilometrów, co czyni ją jedną z najdłuższych ulic handlowych na świecie. Rozciąga się pomiędzy Placem Niepodległości a Placem Wolności, a wzdłuż ulicy można znaleźć najlepsze restauracje, bary i sklepy w mieście. Na tej ulicy mieści się także łódzkie Muzeum Włókiennictwa oraz kilka wspaniałych, naturalnej wielkości posągów znanych łódzkich postaci, m.in. poety Juliana Tuwima i pianisty klasycznego Artura Rubensteina.

Warszawa

Stolica Polski legła w gruzach po II wojnie światowej — prawie 85 procent jej budynków zostało obróconych w popiół lub systematycznie zrównanych z ziemią przez siły nazistowskie. Gdy tylko wojna się skończyła, miasto podjęło ogromny wysiłek odbudowy swojego historycznego centrum według oryginalnych planów. W rezultacie barokowe i renesansowe domy kupieckie, które dziś widzisz, są doskonałymi replikami oryginałów.

Chociaż II wojna światowa spowodowała również utratę zbiorów muzealnych i pałacowych, w mieście do dziś znajduje się ponad 60 muzeów. Oprócz muzeów sztuki i historii, Warszawa oferuje również niecodzienne wybory, w tym jedyne na świecie Muzeum Plakatu, muzeum poświęcone II wojnie światowej, Powstaniu Warszawskiemu, Muzeum Neonów i Muzeum Karykatury.

W Muzeum Narodowym, które jest kroniką historii miasta, znajduje się także największa w Polsce kolekcja malarstwa – w tym szereg dzieł sztuki pochodzących z prywatnej kolekcji Adolfa Hitlera.

Warszawa może nie ma tak wielu parków jak Kraków, ale Pałac Łazienkowski i jego ogrody z nawiązką to rekompensują. Ten XVIII-wieczny pałac otoczony jest 76 hektarami miejskiego lasu i mieści planetarium, teatr plenerowy, pawilony i wiele innych.

Aby przeżyć zupełnie inną przygodę na świeżym powietrzu, przejdź się Krakowskim Przedmieściem, najlepszą architektoniczną ulicą Warszawy. Stare domy, zabytki, Pałac Prezydencki i Polska Akademia Nauk znajdują się tutaj kilka kroków od siebie.

Wrocław

Miasto Wrocław nie zawsze było polskie — przez wieki należało do wszystkiego, od Królestwa Czech, przez Prusy, po Niemcy. Wrocław jest oficjalnie częścią Polski dopiero od 1945 roku, po zakończeniu II wojny światowej zmieniono niektóre linie graniczne w Europie.

Muzeum Lubomirskich to dobre miejsce do odwiedzenia, aby dowiedzieć się więcej o historii miasta — muzeum obejmuje inwazję na miasto przez wojska hitlerowskie, a później Związek Radziecki, a także szereg wydarzeń II wojny światowej. Muzeum Miejskie Wrocławia uzupełnia tę historię przeglądem miasta na przestrzeni ostatniego tysiąca lat.

Najstarszym obszarem Wrocławia jest XIII-wieczny Rynek Główny, na którym znajduje się Kościół św. Elżbiety i Stary Ratusz. Zaledwie kilka kroków od hotelu znajduje się Muzeum Pana Tadeusza z multimedialnymi eksponatami poświęconymi polskim zwyczajom.

Latem odwiedzający mogą wskoczyć do zabytkowych autobusów z odkrytym dachem, aby podróżować po mieście. Zwiedzający pieszo mogą poszukać wrocławskich krasnoludków — w całym mieście można znaleźć ponad 350 maleńkich brązowych figurek, chowających się w rogach, na chodnikach i na latarniach.

Przeczytaj też: Czy wiesz, gdzie znajdują się “polskie Malediwy”? To jezioro jest tak samo piękne, jak niebezpieczne

Zdjęcie główne: pixabay/ pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
W co spakować się na weekendowy wyjazd?
|
W co spakować się na weekendowy wyjazd?
Zastanawiasz się, w co się spakować na wyjazd? Zobacz, co lepiej się sprawi, plecak czy walizka.
Fenomen second handów – z czego wynika?
|
Fenomen second handów – z czego wynika?
W ostatnich latach second handy stały się bardzo popularne wśród osób poszukujących okazji i chcących oszczędzić pieniądze. Istnieje wiele powodów, dla których second handy cieszą się tak dużą popularnością, a w tym artykule poznasz najważniejsze z nich.
Metoda 1 minuty – czym jest i dlaczego Koreanki kochają tę regułę całym sercem?
|
Metoda 1 minuty – czym jest i dlaczego Koreanki kochają tę regułę całym sercem?
Koreańska pielęgnacja podbiła nasze serca. Dowiedz się, dlaczego powinnaś wprowadzić do swojej rutynowej pielęgnacji metodę jednej minuty. Zdradzamy szczegóły.