• Please insert widget into sidebar Customize Left Home 5 in Appearance > Widgets
  • Please insert widget into sidebar Customize Righ Home 2 in Appearance > Widgets
pexels-cottonbro-4612124
Klaudia Tomaszewska

Przebarwienia na skórze są zmorą wielu kobiet. Przykrywanie ich warstwą makijażu jest rozwiązaniem doraźnym. Z przebarwieniami można walczyć, trzeba jedynie dobrać odpowiednią broń. Poznajcie skuteczne sposoby na walkę z przebarwieniami skóry!

Czym są przebarwienia na skórze?

Do przebarwień skórnych zaliczamy piegi, plamy soczewicowate i słoneczne oraz ostudy. Każde z nich ma nieco inne podłoże. Niektóre prezentują się niekorzystanie, inne zaś są obiektem pożądania, jak np. piegi.

Piegi

Powstają w wyniku ekspozycji skóry na słońce. Zazwyczaj są to symetryczne kropeczki po obu stronach twarzy. Występują także na dłoniach, rękach i dekolcie. Zazwyczaj przebarwienia te są głębokie, dlatego całkowite pozbycie się ich może być trudne.

Plamy soczewicowate

Pojawiają się na skórze, która doświadcza intensywnych kąpieli słonecznych. Występują u osób powyżej 45. roku życia. Przeważnie nie są zbyt duże – mają około kilku milimetrów średnicy. Zdarza się, że zlewają się w jedną całość, wówczas są bardziej widoczne.

Plamy słonecznie

Przebarwienia te występują na twarzy, dłoniach i dekolcie. Są wynikiem działania słońca na skórę. Pojawiają się po 20. roku życia i dosyć łatwo je usunąć. Znajdują się bowiem płytko pod skórą.

Ostudy

W ten sposób określa się przebarwienia hormonalne o dużym rozmiarze. Występują symetrycznie, zazwyczaj na czole, nad górną wargą, na policzkach i żuchwie. Najczęściej pojawiają się u kobiet w okresie ciąży lub podczas zażywania środków antykoncepcyjnych.

Jak walczyć z przebarwieniami?

1. Na wstępie warto zaznaczyć, że odpowiednie kremy z wysokim filtrem UV nie dają stuprocentowej ochrony przed pojawieniem się przebarwień. Czasem powstawanie nieestetycznych plam jest uwarunkowane genetycznie. Mimo wszystko kremy zabezpieczające trzeba stosować przez cały rok. Często w podkładach lub kremach CC i BB pojawiają się składniki chroniące przed promieniami słonecznymi.

Dostępne w wielu drogeriach kosmetyki niwelujące przebarwienia to dobre rozwiązanie w przypadku niewielkich zmian. Najlepiej sprawdzą się środki, które zawierają witaminę C, glabrydynę, arbutynę czy ekstrakt z liści morwy. Mają one silne działanie poprawiające koloryt skóry.

Bardziej inwazyjne będą z pewnością zabiegi w gabinetach kosmetycznych. Często jednak okazuje się, że jest to jedyne wyjście.

2. Laserowe usuwanie przebarwień to jedna z najczęściej stosowanych metod na tę przypadłość. Jest skuteczna i sprawdzona. Najczęściej stosowane lasery to: Nd:Yag typu Q-switch oraz technologia IPL 400 – 1200 nm. Dostosowanie konkretnego zabiegu wymaga wykonania indywidualnego badania skóry. Dopiero na takiej podstawie można określić rodzaj oraz głębokość przebarwień.

3. Mezoterapia frakcyjna wybierana jest często przez osoby z przebarwieniami. Jest to wyjątkowo skuteczna technologia, która pozwala na wprowadzenie preparatów rozjaśniających skórę głęboko w jej warstwy. Dodatkowo środek ten obniża produkcję melaniny. Takie dwufazowe działanie daje zadowalające rezultaty. Mezoterapię łączyć można ze specjalnymi koktajlami, które mają dodatkowe działanie, np. odmładzające lub nawilżające.

4. Peeling węglowy i laser q-switch to połączenie, które sprawia, że przebarwienia znikają, a do tego skóra pozostaje wolna od zanieczyszczeń. Świetnie sprawdza się w przypadku plam soczewicowatych. Laser ten wyrównuje koloryt i zmniejsza widoczność przebarwień.

Każdy z zabiegów należy powtórzyć przynajmniej kilka razy, w odpowiednich odstępach czasowych. Najlepiej wykonywać je w okresie jesienno-zimowym.

Zdjęcie główne: cottonbro/pexels.com

[email protected]

Jest nie tylko dziennikarką, ale również obieżyświatem. Kocha zwiedzać mało turystyczne miejsca. Z każdej podróży ma w swojej szafie stylową pamiątkę. Jej autorytetem jest Martyna Wojciechowska, a największym marzeniem, miesiąc na Islandii w towarzystwie wielorybów i orek.

ZostawKomentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *