Niedługo w kalendarzu pojawi się bardzo wyjątkowa data – Dzień Ojca. W Polsce świętuje się go w czerwcu, lecz okazja ta jest szeroko znana również za granicą. Kiedy celebruje się ją w innych krajach?
Dzień Ojca przypada w naszym kraju na 23 czerwca. Co roku obchodzony jest dokładnie tego samego dnia. Święto funkcjonuje już od wielu lat, ponieważ zostało ustanowione w Polsce w 1965 roku. Jego tradycja sięga jednak zdecydowanie dalej.
Historia Dnia Ojca tak naprawdę rozpoczyna się w Stanach Zjednoczonych w pierwszych dekadach XX wieku. Warto wspomnieć, że jako pierwszy zaczął istnieć i popularyzować się Dzień Matki. Z tego powodu szybko pojawił się pomysł, aby również drugi z rodziców dostał swoje święto, czyli szczególny, najważniejszy dla niego dzień w roku. Chodziło o to, aby mężczyźni nie poczuli się pominięci, jeśli chodzi o rolę pełnioną przez nich w rodzinie. Co więcej, znane jest nazwisko osoby, która bezpośrednio przyczyniła się do ustanowienia tego święta.
Pomysłodawczyni to Sonora Smart Dodd, która zauważyła brak takiej okazji, a następnie postanowiła to zmienić. Chciała w ten sposób oddać szacunek własnemu tacie za to, że po śmierci żony samotnie wychował dziewczynę oraz jej rodzeństwo, czyli łącznie sześcioro dzieci. Zależało jej jednocześnie, aby wyróżnić wszystkich ojców.
Pierwsze obchody tego dnia datuje się na 19 czerwca 1910 roku. Odbyły się 3 lata po ustanowieniu Dnia Matki. Zanim jednak Dzień Ojca został uznany za oficjalny i wpisany do kalendarza, minęło sporo czasu – stało się to dopiero w 1972 roku. Do tego momentu świętowano lokalnie.
Warto jeszcze raz przypomnieć, w Polsce tę wyjątkową okazję obchodzi się 23 czerwca. Data ta występuje w pobliżu czasu rozpoczynających się dla uczniów wakacji. W tym dniu zarówno te najmniejsze, jak i zupełnie dorosłe dzieci okazują swoim tatom miłość, dziękują im oraz doceniają ich zaangażowanie i wsparcie.
Zwyczajowo pamięć wyraża się wówczas poprzez złożenie życzeń, a także obdarowanie symbolicznym prezentem. Młodsze pociechy przygotowują na przykład ozdobne laurki. W szkołach organizowane są również akademie z tej okazji.
To ważna okoliczność również dla mieszkańców innych państw. Obchody Dnia Ojca w Polsce i na innych szerokościach geograficznych różnią się przede wszystkim datą.
Wcześniej niż w naszym kraju, bo 19 marca życzenia ojcom składa się na południu Europy, czyli we Włoszech, Hiszpanii oraz Portugalii. Jak się okazuje, nie jest to przypadkowa data, dlatego że właśnie wtedy przypada dzień Świętego Józefa, czyli w tradycji chrześcijańskiej patrona rodzin oraz opiekuna biblijnej Świętej Rodziny.
Nie tylko w tych państwach Dzień Ojca wiąże się z uroczystościami religijnymi. Niemcy składają życzenia swoim ojcom w Dzień Wniebowstąpienia Pańskiego, czyli równo 40 dni po Niedzieli Wielkanocnej. Co ciekawe, u naszych zachodnich sąsiadów to jednocześnie również Dzień Mężczyzny.
W Polsce opisywane święto corocznie wypada w tym samym dniu. Jednak nie wszędzie wygląda to w ten sam sposób. Poza Niemcami, Dzień Ojca jest ruchomą okazją także na Litwie, gdzie odbywa się w pierwszą niedzielę czerwca. Tydzień później, w drugą niedzielę tego miesiąca jest natomiast celebrowany w Austrii.
Czerwiec to najpopularniejszy miesiąc, jeśli chodzi o występowanie Dnia Ojca na świecie. Właśnie w tym miesiącu, lecz w jeszcze następną niedzielę, czyli trzecią w kolejności, mogą świętować ojcowie pochodzący z takich państw, jak na przykład Ukraina, Wielka Brytania, Francja oraz Turcja. Nie wypada pominąć tutaj także USA, czyli narodu, w którym powstała ta piękna tradycja.
Jak widać, Dzień Ojca przypada zazwyczaj na stosunkowo podobny czas w roku. Wyjątek stanowią tutaj z pewnością państwa skandynawskie. Tam obchody na cześć ojców odbywają się jesienią, a mianowicie w listopadzie, choć jeden kraj wyłamuje się z tej reguły. Duńscy tatusiowie mają swoje święto 5 czerwca.
Przeczytaj też: Wielkanocne zwyczaje za granicą. Jak te święta obchodzą nasi sąsiedzi?
Zdjęcie główne: be free/ stock.adobe.com