Pojemność, waga, rozmiar, system nośny, wentylacja, kieszenie, pokrowiec – to główne kwestie, które trzeba przemyśleć przed zakupem plecaka turystycznego.
Na samym początku należy określić, do czego jest nam potrzebny plecak turystyczny. Czy na górską wyprawę, a może pod namiot nad jeziorem lub wycieczkę objazdową po kraju? Czy będzie użytkowany przez jeden dzień, a może dwa tygodnie? Do tego jeszcze warto zastanowić się, czy będzie to nasz jedyny bagaż, czy może tylko dodatek do walizki.
Zaletą plecaka turystycznego – małego czy dużego – jest wygoda podróżowania. Można w nim schować naprawdę wiele rzeczy. Ponadto mamy wówczas dwie ręce wolne, nie musimy nic ciągnąć za sobą. Z plecakiem niestraszne są też schody, wyboiste drogi i kamienie. To także funkcjonalne rozwiązanie – można najróżniejsze rzeczy spakować do poszczególnych przegródek.
Wyjaśniamy zatem, co trzeba wziąć pod uwagę podczas wybierania plecaka turystycznego.
Duże znaczenie ma oczywiście pojemność plecaka turystycznego. W tym przypadku trzeba przewidzieć, ile mniej więcej będziemy mieli rzeczy do spakowania.
Druga sprawa to, ile jesteśmy w stanie unieść. Może okazać się, że ogromny plecak jest dla nas za ciężki i w żaden sposób nie jesteśmy w stanie przejść z nim kilka godzin.
Warto też mieć na uwadze, że bardziej pojemny plecak wcale nie musi być większy i – co ważne – pakujemy do niego jak najmniej rzeczy. Cały ekwipunek powinien więc być starannie przemyślany.
Lepiej, żeby plecak turystyczny nie wystawał poza głowę. Nie bez przyczyny można spotkać plecaki damskie i męskie. To nie jest chwyt marketingowy, lecz rzeczywista różnica – pas biodrowy będzie szerszy, a ramiona inaczej wyprofilowane, dostosowane do kobiecej figury.
Szczególną uwagę trzeba zwrócić też na system nośny plecaka, który powinien być w pełni regulowany, tak by dostosować go do swojej budowy ciała. Wówczas bez wątpienia zwiększa się wygoda użytkowania. Ponadto pas biodrowy nie może znajdować się na linii pępka – wtedy zupełnie nie odciąży ani kręgosłupa, ani barków.
Nie można też zapomnieć o wentylacji. Cyrkulacja powietrza jest bardzo ważna. Specjalna siatka oraz gąbka zapobiegnie nadmiernemu poceniu się. Mniejsze plecaki często mają tak wyprofilowany stelaż, by nie przylegał on do pleców. Podobną funkcję pełni wspomniana gąbka, umieszczona w newralgicznych miejscach.
Każdy plecak turystyczny powinien być wytrzymały i mieć solidne zamki oraz szwy. Nikt nie chciałby, żeby podczas wycieczki czy górskiej wyprawy materiał nagle rozdarł się, czy pękł. Warto też wybierać wodoodporne tkaniny, które nie pozwolą na dostanie się wilgoci do środka. Często wykorzystywany jest tutaj trwały oraz mocny nylon.
Dobry plecak powinien też być praktyczny i wygodny. W zależności od sytuacji czasem lepiej sprawdzi się jedna duża kieszeń, a innym razem więcej mniejszych, dedykowanych na przykład pod laptop czy okulary oraz wodę (tzw. bukłak, do którego można sięgnąć bez zdejmowania plecaka dzięki rurce z ustnikiem).
Przydatne są także kieszenie w pasie biodrowym – idealne na telefon, portfel i dokumenty – oraz zamki z przodu lub po bokach, tak by można było łatwo dostać się do rzeczy spoczywających na dnie.
Plecak turystyczny często jest sprzedawany w zestawie z ochronnym pokrowcem przeciwdeszczowym lub podróżnym, a jeśli tak nie jest, to warto go dokupić.
Można też wyposażyć nasz bagaż w dodatkowe akcesoria do przypięcia na przykład do pasa biodrowego oraz w komin, pozwalający zwiększyć pojemność plecaka nawet o kilkanaście litrów.
Powinniśmy też mieć możliwość przytroczenia karimaty, namiotu, czekana czy kijków trekkingowych. Troki sprawdzą się też do zmniejszenia rozmiaru plecaka, gdy nie jest on wypełniony po brzegi.
Przeczytaj też: Najlepsze maseczki, które możecie zafundować skórze przed i po podróży samolotem
Zdjęcie główne: Ibrahim Rifath/ unsplash.com