Polecamy

Co warto zobaczyć w Kopenhadze?

|
|
Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Kopenhaga to jedna z najpopularniejszych skandynawskich stolic. Znajduje się bliżej niż Oslo i Sztokholm, dlatego dużą popularnością cieszą się jednodniowe wycieczki promem do Kopenhagi. Stolica Danii zachwyca urokliwą dzielnicą portową, wspaniałymi zabytkami i licznymi atrakcjami dla dzieci i dorosłych. Co warto zobaczyć podczas wizyty w Kopenhadze i jak zorganizować taką podróż?

6 najciekawszych miejsc w Kopenhadze

Kopenhaga w jeden dzień? Czemu nie! Najważniejsze atrakcje zlokalizowane są blisko siebie, dlatego możesz odwiedzić je pieszo, bez konieczności korzystania z transportu publicznego czy samochodu. Podczas wycieczki do Kopenhagi koniecznie odwiedź Małą Syrenkę i znajdującą się w pobliżu fontannę Gefion. Sprawdź, czego jeszcze nie może zabraknąć na twojej mapie podróży!

Dzielnica portowa Nyhavn

Nyhavn to najbardziej malownicze miejsce w całej Kopenhadze, którego tapeta być może znalazła się kiedyś na twoim pulpicie. Kolorowe domy zlokalizowane wzdłuż kanału wyglądają jak z bajki, co sprawia, że turyści chętnie spędzają czas w przystani. Ciekawostką jest, że przy Nyhavn mieszkał swego czasu pochodzący z Odense Hans Christian Andersen. Początki tego miejsca sięgają 1670 roku, a najstarszy dom w Nyhavn, który znajdziesz pod numerem 9, pochodzi z 1681 roku. W porcie możesz także podziwiać drewniane statki z lat 1780-1810. Na turystów czekają tu również liczne bary, kawiarnie i restauracje. Dużą popularnością cieszy się rejs kanałami Kopenhagi na pokładzie wodnego tramwaju wycieczkowego.

Plac Ratuszowy 

Rådhuspladsen, czyli plac Ratuszowy, to główny plac miasta, który znajduje się w samym sercu Kopenhagi. Na jego skraju znajdziemy pomnik Andersena, a w centrum Rådhuspladsen stoi Rådhus, czyli kopenhaski Ratusz. Ten imponujący budynek z czerwonej cegły powstał w latach 1892-1905. Aby dostać się na ponad 100-metrową wieżę Ratusza, należy pokonać 300 stopni. Na uwagę zasługuje zegar, który pokazuje godziny we wszystkich strefach czasowych, a także wskazuje położenie słońca i gwiazd oraz dni według kalendarza gregoriańskiego i juliańskiego. 

Deptak Strøget 

Pomiędzy placem Ratuszowym a placem Kongens Nytorv znajduje się jeden z najdłuższych deptaków handlowych w całej Europie. Strøget, bo nim mowa, liczy ponad 1 km długości i jest najlepszym miejscem na spacer, obiad czy zakup pamiątek z Kopenhagi. Wyłączenie ruchu samochodowego na Strøget miało miejsce już w 1962 roku – pomysł ten zainspirował wiele europejskich i światowych miast, które zaczęły tworzyć deptaki dla pieszych.

Stary i Nowy Rynek

W Kopenhadze znajdują się dwa rynki: Gammeltorv (Stary Rynek) i Nytorv (Nowy Rynek). Ten pierwszy słynie z wybudowanej w 1608 roku fontanny Caritas (znanej też jako fontanna Złotych Jabłek), która jest najstarszą fontanną w całym mieście. Obiekt powstał na rozkaz króla Chrystiana IV, a co roku w dniu urodzin duńskiego monarchy wkładane są do niej miedziane kule pokryte złotem. Z kolei na Nowym Rynku znajdziemy Domhuset, monumentalny budynek z 1815 roku, w którym niegdyś zlokalizowany był miejski ratusz, a obecnie działa tam kopenhaski sąd okręgowy.

Pałac Amalienborg

XVII-wieczny zamek jest jedną z największych atrakcji Kopenhagi, a zarazem zimową rezydencją duńskiej rodziny królewskiej. Jego nazwa pochodzi od imienia królowej Sophie Amalie, która zleciła budowę obiektu. Kompleks zamkowy składa się z czterech pałaców, a w jednym z nich można zwiedzać Muzeum Pałacowe. Wejścia do każdego budynku strzegą królewscy gwardziści, których nie sposób nie zauważyć – ubrani są w futrzane czapki i czarno-niebieskie mundury.

Ogrody Tivoli

W samym centrum miasta znajduje się jeden z najstarszych parków rozrywki na świecie, który otwarto w 1843 roku. Oprócz atrakcji dla osób spragnionych zabawy znajdzie się tu także coś dla tych, którzy szukają odpoczynku od zwiedzania. W samym obiekcie turyści mogą skorzystać z drewnianej kolejki górskiej Rutschebanen, która działa od 1914 roku, czy wsiąść na najwyższą na świecie 80-metrową karuzelę Himmelskibet. Rozciąga się z niej wspaniały widok na panoramę Kopenhagi. Ogrody Tivoli słyną również z auli koncertowej, w której odbywają się występy światowej sławy artystów.

Jak zorganizować wycieczkę do Kopenhagi?

Do Danii można dostać się zarówno drogą lądową, jak i morską oraz powietrzną. Jeśli decydujesz się na podróż samochodem, masz do wyboru dwie opcje:

  • droga lądowa przez Niemcy – istnieje kilka dróg do wyboru, można na przykład kierować się na Szczecin i Neubrandenburg, a dalej w stronę Lubeki, aż do miasta Puttgarden, gdzie skorzystasz z przeprawy promowej do duńskiego Rødby. Prom pływa nawet kilkadziesiąt razy dziennie, a przeprawa trwa ok. 45 minut. Port i Kopenhagę dzieli ok. 160 km.
  • wycieczka do Kopenhagi promem – najlepiej wybrać prom ze Świnoujścia do Ystad i stamtąd przejechać do Malmö (ok. 60 km), gdzie znajduje się most Øresund prowadzący prosto do Kopenhagi. Przeprawa promowa do Ystad trwa ok. 7 godzin, dlatego warto zdecydować się na nocny prom i przespać podróż.

Nieco inne możliwości mają turyści niezmotoryzowani:

  • droga powietrzna – bezpośrednie połączenia samolotowe do Kopenhagi dostępne są w ofertach linii lotniczych latających z Warszawy, Krakowa, Gdańska, Poznania i Wrocławia. Zaletą tej opcji jest krótki czas podróży (1-1,5 h).
  • droga morska – wcale nie trzeba mieć samochodu, by podróżować promem. Operator promowy Unity Line ma w swojej ofercie rejs do Kopenhagi adresowany do pasażerów pieszych. W cenie biletu znajduje się przejazd promem oraz bilet na autobus 866 z Ystad do Kopenhagi. Z oferty mogą również skorzystać pasażerowie zmotoryzowani, których bilet zawiera opłatę za prom i przejazd mostem Øresund z Malmö do Kopenhagi.

Opcji podróży jest naprawdę sporo, dlatego możesz wybrać środek transportu dopasowany do twoich potrzeb i preferencji. Jeśli zależy ci na czasie, postaw na samolot, którym szybko dostaniesz się do stolicy Danii z kilku miejsc w Polsce. Jeśli natomiast zależy ci na dodatkowych atrakcjach, takich jak rejs po Bałtyku czy przejazd słynnym mostem nad Sundem, wybierz się promem do Kopenhagi. Możesz także dotrzeć do miasta przez Niemcy – to opcja dla tych, którzy najlepiej czują się w podróży lądowej.

 Fot.: materiał prasowy Klienta 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Czytnik Kindle – na jakie parametry warto zwrócić uwagę?
|
Czytnik Kindle – na jakie parametry warto zwrócić uwagę?
Zastanawiasz się nad kupnem czytnika e-booków? Przeczytaj ten artykuł!
Pracujesz zdalnie? Te kraje przygotowują home office za free
|
Pracujesz zdalnie? Te kraje przygotowują home office za free
Deadliny, call'e i targety brzmią przyjaźniej w... raju.
Jak efektywnie wykorzystać suplementy diety podczas treningu mięśni brzucha?
|
Jak efektywnie wykorzystać suplementy diety podczas treningu mięśni brzucha?
Odkryj skuteczne metody na zwiększenie efektywności treningu mięśni brzucha za pomocą prawidłowo dobranych suplementów diety.