Artykuł sponsorowany
Latem czekają na Ciebie wysokie temperatury, upalne dni, a także przelotne deszcze i burze. Jeśli zamierzasz wyjechać gdzieś na wakacje i wybierzesz jakiś popularny kierunek turystyczny, z pewnością możesz nastawiać się jeszcze więcej słońca i ciepła. W takich warunkach szczególnie ważne jest ubieranie się z głową – ponieważ od tego zależy Twoje bezpieczeństwo.
Idealna tkanina na lato będzie wykazywać kilka podstawowych cech. Przede wszystkim powinna być przewiewna, dzięki czemu nawet przy wysokich temperaturach nie odczujesz bardzo dużego dyskomfortu związanego z poceniem się. Po drugie, nie może przyklejać się do skóry, a optymalna byłaby również higroskopijność. Higroskopijność to zdolność materiału do wchłaniania wilgoci. Taką cechę posiada na przykład bielizna termoaktywna, która nie pozwala Ci odczuć efektów spocenia się na Twojej skórze. Ze względu na komfort związany z wysokimi temperaturami, najlepszą decyzją na lato jest zrezygnowanie ze sztucznych tkanin, czyli ubrań, na których metkach znajdziesz takie materiały jak poliamid, lycra, elastan, akryl czy poliester. Dodatkową cechą stroju, która może pozytywnie wpłynąć na poziom jego przewiewności, są luźne, nieprzylegające do skóry kroje, a także jasny kolor tkaniny, który będzie „odbijać” promienie słoneczne.
Żeby wybrać optymalne ubrania, zwracaj uwagę na skład widoczny na ich metce. To może być bardzo pomocne w ocenie jakości produktów, którymi jesteś zainteresowany. Chociaż markowe ubrania – damskie, męskie i dziecięce coraz częściej składają się z jakościowych materiałów, warto samodzielnie to potwierdzić jeszcze przed zakupem. Naturalne tkaniny, które nadają się na upały, to na przykład: len, bawełna, wełna typu cool wool i jedwab. Niektóre sztuczne materiały również sprawdzą się przy wysokich temperaturach – na przykład wiskoza, modal, micromodal, lyocell, cupro oraz rayon.
A jak wybrać spomiędzy tych materiałów? Odpowiedzią będą Twoje potrzeby. Len jest materiałem uznawanym za ekologiczny, charakteryzuje się wysoką przepuszczalnością powietrza i dobrze odprowadza wilgoć ze skóry. W dodatku jest hipoalergiczny i stanowi częściową ochronę przed promieniowaniem UV. Bawełna to jedna z najpopularniejszych tkanin – jest higroskopijna, zatrzymuje ciepło (i daje tym samym uczucie chłodu na skórze), jest miękka i nie uczula. Cool wool to wełna posiadająca właściwości termoregulacyjne – latem będzie chłodzić, a zimą – grzać. W dodatku jest odporna na kurz i pot. Z kolei jedwab jest dokonały na letnie wieczorne kreacje – delikatny, rozciągliwy, hipoalergiczny i higroskopijny (chociaż pochłania wilgoć w sposób widoczny dla oka). Niestety, jedwab nie nadaje się na pełne słońce, ponieważ jest światłoczuły.
Sztuczne tkaniny również mogą być idealne na lato. Wiskoza jest lekka, przewiewna, miękka i higroskopijna. Niestety, podobnie jak większość sztucznych materiałów, nie należy do tkanin ekologicznych – za to nie uczula ani nie podrażnia skóry. Modal i micromodal są włóknami na bazie wiskozy – pochłaniają więcej wilgoci niż bawełna, a w dodatku bardzo przyjemne w noszeniu. Lyocell jest znany jako sztuczny jedwab – ma podobne właściwości do wiskozy, a do jego produkcji zużywa się mniej wody niż do produkcji bawełny. Charakteryzują go też duże właściwości oddychające i zdolność do regulacji temperatury. Tkanina cupro jest z kolei sztucznym połączeniem cech jedwabiu i bawełny. Odporna na promienie słoneczne, wytrzymała, oddychająca i doskonale chłodząca jest idealnym wyborem na upały.
Fot. Riccardo/pexels.com