Artykuł sponsorowany
Rozstępy to jeden z największych problemów estetycznych, który może dotknąć każdą (lub każdego) z nas. Nieistotny jest wiek osoby ani jej dieta, ponieważ mogą one wystąpić z wielu powodów, które nie zawsze są dla nas oczywiste. Ten defekt to problem wielu kobiet oraz mężczyzn, który nie jest tak łatwo usunąć bez zabiegów – wręcz jest to praktycznie niemożliwe, a zależy to głównie od fazy rozwoju blizny. Dlaczego powstaje ten defekt? Jak można usunąć rozstępy?
Warto zadać sobie pytanie, czym prezentowane problemy skórne tak naprawdę są. Rozstęp to nic innego jak defekt skóry, który powstaje na skutek nadmiernego rozciągania skóry. Z medycznego punktu widzenia jest to spowodowane zmianami w układzie wrzecionowatych pas skórnych, a dokładniej dochodzi do uszkodzenia sieci włókien kolagenowych, które odpowiadają za elastyczność, jędrność oraz napięcie skóry.
Rozstępy powstają między innymi przez powstałe w głębokich warstwach skóry zapalenie, które jest spowodowane przez nadmierne rozciąganie włókien kolagenowych. Oczywiście nie zawsze to jest przyczyną powstania nieestetycznych blizn, ponieważ mogą one wystąpić przez różne czynniki.
Wyróżnić możemy dwie fazy powstawania defektu. Pierwszą z nich jest faza zapalna, która cechuje się powstaniem stanu zapalnego widzialnego na zewnętrznej warstwie skóry. Drugą jest faza zanikowa, która charakteryzuje się zniknięciem markerów stanu zapalnego i zmianą barwy skóry na perłowo-białą. W przypadku fazy zapalnej jest możliwe leczenie za pomocą specjalnych preparatów, ale jeśli chodzi o drugą fazę, to jedynie usuwanie rozstępów może pomóc.
Przyczyn powstawania rozstępów jest wiele i ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, dlaczego dana blizna powstała. Defekt może być spowodowany przede wszystkim zbyt szybkim tempem wzrostu w okresie dojrzewania, a także nadmiernym przybieraniem masy tłuszczowej. W przypadku kobiet mogą one pojawić się między innymi podczas ciąży lub po niej.
Mogą powstać również przez braki w nawodnieniu organizmu lub przez zły stan zdrowia psychicznego – przede wszystkim należy wystrzegać się nadmiernego stresu, który dla wielu z nas jest codziennością.
Rozstępy w pierwszej fazie rozwoju można w prosty i stosunkowo bezbolesny sposób usunąć. Kiedy rozstęp jest jeszcze czerwony, siny albo różowy można wyleczyć, stosując osocze bogatopłytkowe lub połączone z komórkami macierzystymi.
Podczas fazy zapalnej nie można ingerować w głębsze warstwy skóry, ponieważ organizm sam stara się pozbyć problemu i należy go odpowiednio w tym wspomóc. Nie powinno się również stosować kosmetyków, które rzekomo mają zwalczać rozstępy – są one nieskuteczne, ponieważ nie dochodzą do wewnętrznych warstw skóry.
Nieco gorzej sytuacja wygląda w przypadku fazy zanikowej. Wchodząc w nią, trzeba zdecydować się na nieco bardziej radykalne kroki.
Rozstępy w fazie zanikowej (czyli blizny o perłowo-białym kolorze) można usunąć jedynie za pomocą zabiegów laserowych, wykonywanych laserem frakcyjnym. Więcej na temat tego typu terapii przeczytasz na https://projektskora.pl/ – dowiesz się nieco więcej o samym procesie, a także o jego cenie i efektach. Serdecznie zapraszamy do lektury!
Fot.: Malik Skydsgaard/unsplash.com