• Please insert widget into sidebar Customize Left Home 5 in Appearance > Widgets
  • Please insert widget into sidebar Customize Righ Home 2 in Appearance > Widgets
Miu Miu : Outside Arrivals – Paris Fashion Week Womenswear Fall/Winter 2020/2021
Anna Sacharewicz

“Gambit królowej” to serialowy hit platformy Netflix, w którym Anya Taylor-Joy wciela się w utalentowaną szachistę Beth Harmon. Czy świat szachów i mody mają jakieś punkty wspólne? Okazuje się, że piękne kostiumy rodem z lat 50. sprawiały, że nie dało się od nich oderwać wzroku. Za sylizację aktorów odpowiada berlińska kostmofragka Gabriele Binder. Podkreśla, że czerpała inspirację ze sposobu ubioru ówczesnych ikon stylu – Jean Seberg i Edie Sedgwick. 

W serialu “Gambit królowej” mogliśmy zobaczyć polskiego aktora Marcina Dorocińskiego, jednak bezapelacyjnie gwiazdą mini serii była Anya Taylor-Joy. Fabuła serialu opowiada o Beth Harmon – dziewczynie, która ma ogromny talent do szachów. Rozpoczyna od lokalnych turniejów, lecz jej umiejętności są tak imponujące, że stacza rozgrywki z najlepszymi graczami. W przedstawionym przez twórców świecie znaczącą rolę odgrywają kostiumy, zwłaszcza ubiór Beth oddaje w dużej mierze jej charakter i indywidualizm.

Moda w serialu “Gambit królowej”

Serial o szachach nie kojarzy się z modą i inspirującymi stylizacjami, jednak “Gambit królowej” łamie te stereotypowe wyobrażenie. Beth Harmon burzy konwenanse, będąc kobietą grającą w szachy, która ma nienaganny styl i wyczucie mody. Jej stroje są zgodne z duchem epoki, jednak wiele pozycji, w których możemy zobaczyć młodą szachistkę, ma ponadczasowy i uniwersalny charakter. Zarówno jej ubrania, jak i uroda są wyjątkowe i wyróżniają się na tle innych postaci. Jak podkreśla kostiumografka Gabriele Binder, bardziej do Beth pasuje krata, niż sukienka w kwiatki. Garderoba, którą bohaterka ma na sobie w poszczególnych scenach, odzwierciedla często jej stan umysłu. Dziewczyna przechodzi ogromną przemianę, której konsekwencją jest również odwaga, aby ubierać się w zgodzie z własnym, indywidualnym stylem. Ubrania mają dla niej szczególnie znaczenie, dlatego są dużą częścią kreowana jej tożsamości. Biało-czarne stylizacje to bezpośrednie nawiązanie do planszy szachów.

Jak powstawały kostiumy do serialu? 

Berlińska kostiumografka Gabriele Binder wiele projektów wymyślała, projektowała, a następnie tworzyła w swojej pracowni. Dużo kostiumów zostało przez nią stworzonych od zera. Niektóre z ubrań to perełki znalezione w vintage shopach, jednym z nich jest sukienka Pierre Cardin, która jest kwintesencją szyku i elegancji. Dlatego są to ubrania unikatowe, które ciężko będzie odtworzyć. Styl Beth Harmon to kreacje minimalistyczne, które są arcydziełami w swojej prostocie. Cała kreacja genialnej szachistki jest dopracowana pod każdym względem, włączając w to fryzurę oraz makijaż. Binder chciała, aby stylizacje były naturalne, dlatego w początkowych odcinkach Beth nie jest dobrze ubrana i ma na sobie raczej staroświeckie stroje. Dopiero zetknięcie z Nowym Jorkiem i poznanie panujących trendów wyzwala w niej miłość i pasję do mody. Wspaniale móc obserwować jak zmienia się jej styl oraz świadomość na temat ubioru, a tym samym otaczającego ją świata. 

Transformacja stylu Beth Harmon 

Beth Harmon to postać, która kocha modę. Fani serialu mogą wiedzieć, jakie zdarzenia jednoznacznie o tym świadczą. Ma do niej kreatywne podejście, jednak ubiór podkreśla również to, w jakiej kondycji psychicznej znajdowała się dziewczyna. Oglądając tę serię można zauważyć jaką przemianę przechodzi Beth, jednocześnie zmienia się jej sposób ubierania się. Niewątpliwie ma to też związek z poprawą statusu materialnego głównej bohaterki. Niemniej jednak szachistka wraz z rozwojem fabuły dojrzewa i możemy być świadkami jak z nastolatki staje się piękną i odważną kobietą. Znakomicie pokazuje to stylizacja, którą ma na sobie Harmon w ostatniej scenie – to wyraz jej triumfu i zwycięstwa. Na ekranie widzimy wytworną i elegancką kobietę, które ubrana jest w biały, zimowy total look. To wspaniała, symboliczna scena, która pokazuje, że królową jest niezaprzeczalnie Beth Harmon. 

Przeczytaj też: Modowe trendy na sezon wiosna-lato 2021, które trzeba znać

Zdjęcie główne: Jacopo Raule/ Getty Images Entertainment/ Getty Images

[email protected]

Specjalistka z zakresu marketingu internetowego. Uwielbia ponadczasowe trendy i slow fashion. Swoje modowe inspiracje czerpie głównie mody skandynawskiej. Przez rok mieszkała w Rzymie, dlatego włoska kultura i język nie są jej obce.

ZostawKomentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *