Artykuł sponsorowany
Zaburzenia nerwów w okolicy nadgarstka nazywane są zespołem cieśni nadgarstka. Problem ten pojawia się u coraz większej grupy osób, głównie ze względu na prowadzony tryb życia. Choroba nerwów kanału nadgarstka dotyczy głównie osób, które pracują przy komputerze lub dużo piszą odręcznie. Problem ten może jednak spotkać każdego, dlatego warto zwracać uwagę już na pierwsze objawy.
Zdarzyło Ci się kiedyś poczuć mrowienie i drętwienie dłoni? Albo prądy przechodzące wzdłuż palców, a nawet docierające do nadgarstka? Nie zawsze jest to objaw zespołu cieśni nadgarstka, ale warto na to zwracać uwagę, ponieważ mogą być to pierwsze objawy tego schorzenia. Mrowienie, drętwienie czy też prądy to tak zwane parestezje, które pojawiają się przy problemach z nerwami w okolicy nadgarstka. Takie objawy łączą się z wieloma chorobami i zaburzeniami w organizmie, dlatego nie wolno ich bagatelizować. Jeśli problem pojawia się przy dużym wysiłku bądź w trakcie wielogodzinnej pracy, można pomyśleć o korzystaniu z zimnych okładów, które nie zaszkodzą dłoni, a mogę zminimalizować powstały ból. Jeśli jednak sytuacja powtarza się regularnie, a problem nie przechodzi, należy udać się do lekarza.
Po parestezjach pojawia się przejmujący ból w okolicach kości nadgarstka. Jest on głównie odczuwalny przy samych krańcach nadgarstka, najczęściej w jego wewnętrznej części, zaraz pod kciukiem. Ból przy cieśni nadgarstka jest bardzo charakterystyczny. Łączy w sobie parestezje z uciskiem, którego nie można się pozbyć w trakcie rozciągania czy ćwiczeń dłoni. W przypadku pojawienia się bólu warto zrezygnować z tabletek. Jeśli potrzebne jest natychmiastowe działanie, lepiej wybrać maści przeciwzapalne i kompresy chłodzące, które na chwilę niwelują ucisk nerwów. Leczenie cieśni nadgarstka jest jednak czasochłonne i zależne poziomu rozwoju choroby. Warto zająć się tym zanim ręka zacznie sprawiać problemy i utrudni funkcjonowanie przy codziennych czynnościach. Nieleczona choroba zespołu cieśni nadgarstka może prowadzić do konieczności leczenia operacyjnego.
Ból i parestezje, które pojawiają się w ciągu dnia to jedna część choroby, ale wraz z jej rozwojem zaczynają się problemy w nocy. Z czasem dłoń zaczyna pobolewać również w trakcie snu, co najczęściej budzi chorych i nie pozwala im spać. Regeneracja w takim przypadku jest bardzo trudna dla całego organizmu. Przyczynia się nie tylko do utrudnienia funkcjonowania, lecz także do bólu pozostałych części organizmu. Problemy z nadgarstkiem potrafią promieniować przez przedramię, łokieć, ramię, bark, kark, aż po potylicę.
Gdy pojawią się zaburzenia czucia, natychmiast trzeba udać się do lekarza. Świadczą one o wysokim postępie choroby, tym bardziej, jeśli łączą się z bólem ręki i ze sztywnością palców. Osoba z zespołem cieśni nadgarstka odczuwa drętwienie w palcach, przez co nie może normalnie zaciskać pięści czy też podnosić przedmiotów. Rozwój choroby może również przyczynić się do problemów z odróżnianiem temperatury, np. gorących i zimnych napojów. Aby dowiedzieć się o leczeniu cieśni nadgarstka, warto sprawdzić stronę https://thepainclinic.pl/.
Fot.: Stas Sutulo/pixabay.com