• Please insert widget into sidebar Customize Left Home 5 in Appearance > Widgets
 • Please insert widget into sidebar Customize Righ Home 2 in Appearance > Widgets
daniel-corneschi-N6HTCyN50p0-unsplash
Malwina Póda

Hiszpania to malowniczy kraj skąpany w słońcu. Nie bez przyczyny co roku tak wielu polskich turystów wybiera Hiszpanię na cel swojej wakacyjnej podróży. Jakie miejsca szczególnie warto odwiedzić?

Barcelona – must-have wycieczki do Hiszpanii

Barcelona to mieszanka różnych kultur i tradycji. Stolica Katalonii uznawana jest za jedno z najpiękniejszych hiszpańskich miast. To numer jeden na liście każdego turysty. Znajdziemy tu mnóstwo zachwycających zabytków i atrakcji, takich jak:

 • Casa Milà – budynek zaprojektowany przez słynnego architekta Antonio Gaudiego, 
 • La Rambla – tętniąca życiem ulica Barcelony z deptakiem,
 • kompleks ogrodów Park Güell (również pomysłu Gaudiego),
 • Sagrada Familia – zapierająca dech w piersiach świątynia (to także architektoniczne dziecko Antonio Gaudiego),
 • Font Magica – magiczne fontanny u podnóża wzgórza Montjuic.

Najpopularniejsze ośrodki sztuki, które warto odwiedzić to:

 • Muzeum Narodowe Katalonii, 
 • Muzeum Picassa, 
 • Muzeum Nauk Przyrodniczych, 
 • Muzeum FC Barcelona (obowiązkowy punkt zwiedzania dla każdego fana piłki nożnej).

W ramach ciekawostki warto wspomnieć, że w Barcelonie jest aż 9 plaż i ponad 80 parków!

Madryt – stolica Hiszpanii

Odwiedzając Hiszpanię, nie można nie zobaczyć stolicy tego pięknego kraju, czyli Madrytu. Nie brakuje tu eleganckich pałaców, urokliwych, wąskich uliczek i gwarnych knajp, w których możemy delektować się lokalnymi przysmakami. Duże wrażenie zrobi na nas monumentalny Pałac Królewski. Miłośnicy sztuki powinni koniecznie odwiedzić:

 • Muzeum Prado,
 • Muzeum Thyssen-Bornemisza,
 • Muzeum Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii,
 • Muzeum Archeologiczne Caños del Peral.

Ciekawym miejscem jest też plac Plaza de Toros de Las Ventas, przy którym znajduje się arena walk byków.

Grenada – perła Andaluzji

Główną atrakcją turystyczną Grenady jest kompleks Alhambra. To imponujący, warowny zespół pałacowy, wybudowany w XIII–XIV wieku. Poza muzułmańską fortecą warto odwiedzić pałace Nasrydów. Miłośnicy zakupów powinni przejść się ulicą Calle Reyes Catolicos, która przecina miasto.

Sewilla – gratka dla miłośników zabytków

Kolejne ciekawe hiszpańskie miasto to Sewilla, która może pochwalić się świetnie zachowanymi zabytkami i muzeami. Duże wrażenie na każdym turyście robi Dom Piłata, Złota Wieża i Katedra w Sewilli, jednak to nie koniec atrakcji. Odwiedzając ten piękny ośrodek miejski, warto również zobaczyć  kompleks pałacowy Alcazar z IX wieku, który na przestrzeni lat był wielokrotnie przebudowywany.

Kordoba – tu spotyka się historia i nowoczesność

Kordoba to urokliwe miasto zlokalizowane nad rzeką Gwadalkiwir. Do najbardziej charakterystycznych zabytków Kordoby zaliczana jest Mezquita. To niesamowity meczet, który został przebudowany na katedrę. Do innych godnych uwagi atrakcji turystycznych  należy Alkazar (zespół fortyfikacji z ogrodami). Ciekawym miejscem jest też dawna dzielnica żydowska (Barrio de la Judería de Córdoba). Jeśli chodzi o ośrodki sztuki, warto udać się do Muzeum Archeologicznego oraz Galerii Inkwizycji.

Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik zachęci was do lepszego poznania Hiszpanii i z przyjemnością będziecie wracać do tego interesującego kraju, za każdym razem odkrywając w nim coś nowego.

Przeczytaj też: Wybierasz się na urlop do Chorwacji? Zanim spakujesz walizkę, spójrz na ten kraj oczami Polki, mieszkającej w Dalmacji od ponad 20 lat

Zdjęcie główne: Daniel Corneschi/ unsplash.com

[email protected]

Absolwentka filologii polskiej i kulturoznawstwa. Fanka słonecznej Portugalii i wciąż niedocenianych Bałkanów, które zwiedziła autostopem. Zabytki sztuki i muzea to obowiązkowy punkt każdej jej podróży.

ZostawKomentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *