Dzień Mamy to jedno z piękniejszych świąt, które obchodzone jest na całym świecie. Jak wiadomo, w Polsce przypada na 26 maja, a jak jest w innych krajach?
Święto wszystkich mam w Polsce celebrujemy 26 maja. W tym dniu staramy się szczególnie podziękować swoim rodzicielkom za trud, jaki włożyły w nasze wychowanie. A nie oszukujmy się, opieka nad dzieckiem, wspieranie go, okazywanie miłości i zrozumienia jest prawdziwą sztuką wymagającą nie raz wielu wyrzeczeń i poświęceń.
Oficjalnie Dzień Mamy w naszym kraju świętujemy od 1914 roku. Już wtedy święto było znane w innych krajach. Mówi się nawet, że cześć rodzicielkom i boginiom oddawano już nawet w starożytnym Egipcie, o czym mają świadczyć liczne teksty i zapiski pochodzące z tego właśnie okresu. Także w starożytnej Grecji oraz Rzymie oddawano kult matkom-boginiom.
Wówczas oddawano cześć bogini Cybele. Z tej okazji organizowano nawet Święto Radości, czyli Hilarie, gdzie przez trzy dni bawiono się i tańczono. Istnieją przesłanki mówiące o tym, iż Hilarie były organizowane od 15 do 18 maja. Później na wiele lat zapomniano o święcie rodzicielek, aż do XVII wieku, kiedy to w Anglii i Szkocji organizowano “Niedzielę u Matki”.
Przypadała ona zawsze w 4 niedzielę Wielkiego Postu. Co ciekawe, podchodzono do niej dość poważnie, nawet bogaci panowie pozwalali swoim sługom udać się wówczas do domu, by odwiedzić swoje matki. Charakterystyczne było wówczas też to, że córki piekły matczyne ciasto, które miało być podziękowaniem oraz okazaniem matkom miłości. W tym dniu kobiety błogosławiły swoje dzieci i życzyły im szczęścia na kolejny rok.
W Polsce po raz pierwszy Dzień Mamy obchodziliśmy w 1914 roku i najpierw odbyło się tylko w Krakowie. Później, po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości, święto to na stałe weszło do naszej tradycji. Ciekawostką jest niewątpliwie fakt, iż w okresie międzywojennym były podjęte starania, aby wspólnie obchodzić Dzień Marki i Dzień Kobiet, jednak to się nie przyjęło.
W Polsce 26 maja dzieci wręczają swoim mamom laurki, kwiatki czy drobne upominki. Jest to wyjątkowy czas, kiedy każdy stara się odwiedzić swoją matkę i spędzić z nią trochę czasu. W Polsce święto to nie jest dniem narodowym, dlatego nie mamy wolnego od pracy czy szkoły.
W Stanach Zjednoczonych Dzień Matki przypada w drugą niedzielę maja i jest to święto narodowe. Wówczas ludzie mają wolne i biorą często udział w organizowanych przez miasta piknikach rodzinnych oraz imprezach na cześć mam.
Obecny wygląd tego święta w USA zawdzięczamy Annie Marii Reeves Jarvis. Nauczycielka w 1958 roku postanowiła zorganizować specjalną kampanię mającą na celu ustanowienie Święta Matczynej Pracy. W ten sposób chciała podkreślić, jak wiele zawdzięczamy swoim rodzicielkom, a jak jednocześnie ich praca i trud są wciąż niedoceniane. Pierwszy oficjalny Dzień Matki w Stanach Zjednoczonych obchodzi się od 1905 roku, a od 1914 roku jest to święto narodowe.
Hiszpanie celebrowali Dzień Mamy, łącząc go z świętem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, które obchodzi się 8 grudnia. W 1965 roku zdecydowano się je oddzielić – i tak święto wszystkich mam przypada w każdą pierwszą niedzielę maja. Współcześnie Dzień Matki jest bardziej komercyjny niż przed laty. Tu rodzicielki tak samo jak w Polsce otrzymują tego dnia drobne upominki i wiaty. Co ciekawe, w północnej części kraju przyjęło się, że tego dnia mamy otrzymują śniadania do łóżka.
W Niemczech po raz pierwszy Dzień Matki świętowano w 1922 roku. Pomysł ten spotkał się z ogromną aprobatą i uznaniem Niemców, przez co już 10 lat później dzień ten uznano za święto narodowe. Przypada w drugą niedzielę maja, wówczas rodzicielki otrzymują od swoich bliskich prezenty, kwiaty i czekoladki.
Włosi są bardzo rodzinnym narodem, dlatego w ich przypadku przypadające w drugą niedzielę maja święto wszystkich mam jest szczególnie ważne. Wówczas spędzają czas w gronie najbliższych. Charakterystycznym elementem jest sernik w kształcie serca, który wspólnie jedzą. Tego dnia taki sernik jest serwowany w większości włoskich restauracji.
Przeczytaj też: Dzień Ojca – czy wiesz, jak i kiedy obchodzi się go w innych krajach?
Zdjęcie główne: Giftpundits.com/ pexels.com