Polecamy

Jakie buty kupić, gdy mamy w planach zimowe wędrówki po górach?

|
|
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zimą potrzebujemy butów, które przede wszystkim zapewnią nam właściwą izolację przed mrozem, wilgocią i śniegiem. Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę przed ich zakupem. 

Góry zimą? Trzeba się przygotować 

Wędrówki po górach wymagają odpowiedniego przygotowania oraz wyposażenia, szczególnie zimą. Konieczne jest między innymi dokładne zaplanowanie trasy i przestudiowanie mapy, aby zapoznać się z ewentualnymi zagrożeniami, sprawdzić pogodę, stopień zagrożenia lawinowego oraz zabranie apteczki, zapisanie numerów alarmowych czy termosu z ciepłą herbatą oraz jedzenia bogatego w węglowodany, tłuszcze i białka. 

Równie ważny jest specjalistyczny sprzęt oraz ubranie (na cebulkę) i obuwie. O ile latem warunki są raczej sprzyjające, o tyle zimą buty muszą sprostać dodatkowym wymaganiom. Chodzi przede wszystkim o skuteczną ochronę stóp przed niską temperaturą oraz długim kontaktem ze śniegiem. Zimowe buty do górskich wędrówek są zupełnie inne niż letnie, ale zawsze muszą być one wygodne – ciężko byłoby pokonywać kolejne kilometry, gdy coś uwiera albo ociera.

Pamiętajmy również o właściwym doborze rozmiaru. Buty trekkingowe trzeba zmierzyć i to na taką skarpetę, w której będziemy na szlaku – najczęściej grubą, wełnianą. Dopiero wówczas będziemy mogli faktycznie ocenić, czy dane buty na nas pasują, czy też potrzebujemy większego rozmiaru.

Przyczepność – podeszwa

Oblodzone ścieżki znacznie utrudniają sprawne poruszanie się. Trzeba bardzo uważać, by zachować równowagę i koordynację ruchową. Często też konieczne jest przedzieranie się przez zaspy.

Wybierając buty do zimowych wędrówek górskich, warto zwrócić uwagę na to, by miały one podeszwę wykonaną ze specjalnej, antypoślizgowej gumy i z odpowiednio dużym bieżnikiem, zapewniającym przyczepność. Taka podeszwa jest zazwyczaj dość sztywna, co sprawdza się, jeśli musimy dopiąć do niej raki albo raczki czy nakładki.

Wysoka czy niska cholewka?

Kolejnym aspektem jest cholewka. Niska cholewka to świetny wybór, jeśli chodzi o wiosenno-letnie wędrówki po górskich szlakach, jednak zimą powinno się kupować przede wszystkim buty z cholewką wysoką. Tego typu obuwie doskonale chroni nas przed wpadającym do środka śniegiem.

Buty z wysoką cholewką sprawdzają się też idealnie z stuptutami i innymi ochraniaczami – wówczas ani śnieg, ani woda nie są nam straszne.

Membrana – co trzeba o niej wiedzieć?

Pozostaje jeszcze kwestia membrany. Zdecydowana większość specjalistów uważa, że są one obowiązkowe w butach do zimowych wędrówek po górach. Pozwalają utrzymać wysoki komfort cieplny, chroniąc też nasze stopy przed wilgocią. Membrana jest wodoodporna i jednocześnie oddychająca, więc można swobodnie pokonywać kolejne szlaki w śniegu.

Warto też wybierać modele, które mają jak najmniejszą liczbę przeszyć, przez które ewentualnie mogłaby dostać się wilgoć.

Musimy jeszcze pamiętać o jednej sprawie. Każde buty – czy to z membraną, czy bez – trzeba regularnie impregnować. Zapewni to dodatkową ochronę przed wilgocią i zakonserwuje materiał.

Zwróćmy też uwagę na wypełnienie butów – czy znajduje się w środku ocieplina i jakiej jest ona grubości. To, który model wybierzemy, zależy też od tego, jakie skarpety preferujemy. Grube, wełniane są bardzo ciepłe i pozwalają skórze oddychać. Wówczas nie jest wymagane dodatkowe ocieplenie. Co ważne, jak już wspominaliśmy – jeśli wybieramy grube skarpety, to i większy rozmiar buta. 

Warto jednak pamiętać, że sytuacja w górach zimą może się szybko zmieniać. Dobrze jest być przygotowanym na każdą okazję. Jeśli chodzi o dobór obuwia, to powinien on być priorytetem – stopom powinno być zawsze ciepło i wygodnie, bez ryzykowania jakimikolwiek odmrożeniami. Górskie wędrówki mają być przecież przyjemnością i świetną formą rozrywki oraz aktywności fizycznej.

Przeczytaj też: Czym się kierować przy wyborze turystycznego plecaka? Podpowiadamy

Zdjęcie główne: yuriyzhuravov/ adobestock.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Dzień Mamy – czy wiesz, jak i kiedy obchodzi się go w innych krajach?
|
Dzień Mamy – czy wiesz, jak i kiedy obchodzi się go w innych krajach?
Dzień Mamy obchodzony jest na całym świecie. W niektórych krajach jest to nawet święto narodowe.
Rozumienie i zarządzanie ADHD – praktyczne wskazówki dla rodziców i nauczycieli
|
Rozumienie i zarządzanie ADHD – praktyczne wskazówki dla rodziców i nauczycieli
Odkryj praktyczne strategie radzenia sobie z ADHD, poznaj metody zarządzania tym zaburzeniem, zrozum roli rodziców i nauczycieli w efektywnym wsparciu dzieci z ADHD.
9 skandynawskich marek, które powinna znać każda fanka mody
|
9 skandynawskich marek, które powinna znać każda fanka mody
Moda wprost ze skandynawskich wybiegów! Poznaj topowe marki!