• Please insert widget into sidebar Customize Left Home 5 in Appearance > Widgets
  • Please insert widget into sidebar Customize Righ Home 2 in Appearance > Widgets
pexels-dó-castle-2158963

Jazda na rowerze, rolkach czy hulajnodze są doskonałą formą spędzania wolnego czasu. Trzeba jednak pamiętać o odpowiednich zabezpieczeniach. Jak wybrać odpowiednie ochraniacze i kask?

Współcześnie aktywność na świeżym powietrzu cieszy się ogromną popularnością. I słusznie, jazda na rowerze, rolkach czy hulajnodze jest bowiem nie tylko przyjemna, ale i korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Trzeba jednak pamiętać, że nawet najlepszym sportowcom zdarzają się wypadki i upadki. Dlatego istotne jest, by odpowiednio zabezpieczyć się przed możliwymi kontuzjami. Podstawą są kask i ochraniacze. Tylko które wybrać spośród setek modeli dostępnych w sklepach sportowych? 

Jaki kask na rower, a jaki na rolki czy hulajnogę?

W sklepach rowerowych znajdziemy szeroką ofertę kasków. Trzeba wiedzieć, że jest kilka ich rodzajów i każdy przeznaczony jest do innego stylu jazdy. Dużą popularnością cieszą się kaski MTB. Są bardzo uniwersalne, sprawdzą się zarówno do jazdy po trudnych np. górskich terenach, jak i w mieście. Są dość wygodne i dobrze chronią naszą głowę w razie upadku. Do szybkiej jazdy na rowerze lepsze będą kaski szosowe, które gwarantują większą aerodynamikę i zapewniają duże bezpieczeństwo. 

Osoby, które uczą się wykonywania na rowerach czy hulajnogach różnych skoków albo trików bądź te, które stawiają na naprawdę ekstremalną jazdę, powinny jednak wybrać kask full-face, który na pierwszy rzut oka wygląda na kask motocyklowy. Będzie chronił całą głowę w razie uderzenia. Jeśli jeździmy jednośladem w upalne dni, stawiamy na wygodę i szybką jazdę, wówczas dobrym rozwiązaniem jest kask enduro. Taki kask jest bowiem dość przewiewny i lekki, a zarazem wygodny. Na co dzień najlepsze będą kaski miejskie, są tańsze, ale zapewniają dobrą ochronę podczas upadku. Są w przeróżnych kolorach i wzorach.

Jeśli jeździmy na rolkach czy hulajnodze, można wybrać kask typu hełm, który jest mocny i odporny na uszkodzenia, a więc zapewnia wysoką ochronę. Taki kask jest uniwersalny, z powodzeniem można go też używać podczas jazdy na rowerze. Dużym zainteresowaniem cieszą się też tzw. orzeszki, które są bardziej zabudowane i chronią także część twarzy. Sprawdzają się w przypadku jazdy wyczynowej.

Najważniejsze w kasku jest jednak to, by był on dopasowany do naszej głowy, nie może się zsuwać ani uciskać. Tylko wtedy zapewni maksimum ochrony.

Ochraniacze – powinny być naprawdę dobrej jakości

Kaski i ochraniacze często są dostępne w zestawach. Jest to niewątpliwie tańsze rozwiązanie aniżeli kupowanie ich oddzielnie.

Osoby początkujące powinny wybrać ochraniacze o mocniejszych zabezpieczeniach i z mocniejszych tworzyw. To samo dotyczy osób, które jeżdżą agresywnie i uczą się różnych trików. Podstawą są ochraniacze na kolana, łokcie oraz nadgarstki. Warto je zmierzyć przed zakupem, by mieć pewność, że nie uciskają, nie krępują ruchów i nie zsuwają się. Na kolana znajdziemy ochraniacze długie i krótkie, te pierwsze raczej sprawdzają się w przypadku np. kolarzy. Do rekreacyjnej jazdy wystarczą krótkie.

Ochraniacze najlepiej kupować w sportowych sklepach, te w marketach mogą być zrobione ze słabego plastiku i nie spełniać tym samym swojej funkcji.

Zdjęcie główne: pexels.com/Dó Castle

[email protected]

Dziennikarz i copywriter z wieloletnim doświadczeniem. Pisanie jest nie tylko jej sposobem na życie, ale i pasją. Interesuje się modą i podróżami. Chętnie poznaje nie tylko dalekie zakątki świata, ale i całkiem bliskie, lokalne oraz często niedocenione. Uwielbia poznawać nowe kultury i obyczaje, dlatego podczas urlopu zawsze jest bardzo aktywna - typowe leżenie na plaży jej nie interesuje.

ZostawKomentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *